اشتراک گذاری

شارژ کارتریج

آیا پرینتر شما هم صفحات را سفید یا خیلی کمرنگ پرینت می‌کند؟ آیا می‌دانید دلیل اصلی بروز این مشکل چیست و چگونه باید آن را برطرف کرد؟ درواقع یکی از مشکلاتی که از اتمام جوهر یا تونر کارتریج پرینتر نشأت می‌گیرد، سفید پرینت گرفتن چاپگر است. البته در پرینترهای قدیمی که نمایشگر ندارند می‌توان با بروز این مشکل فهمید که جوهر یا تونر کارتریج به اتمام رسیده است. ولی پرینترهایی که دارای نمایشگر هستند با نمایش پیغامی شما را از اتمام تونر یا جوهر کارتریج پرینتر مطلع می‌کنند. جهت رفع مشکل سفید پرینت گرفتن پرینتر باید کارتریج پرینتر را شارژ کرد اما شارژ کارتریج چیست؟

همانطور که می‌دانید کارتریج منبع تامین رنگ در پرینترها است که یا از نوع لیزری است یا جوهرافشان. در کارتریج‌هایی که از نوع لیزری هستند برای تامین رنگ پرینتر از پودر مخصوصی به نام تونر استفاده می‌شود. ولی در کارتریج‌هایی که از نوع جوهرافشان هستند برای تامین رنگ از جوهری که به شکل مایع است استفاده می‌شود.

فرقی نمی‌کند که کارتریج از نوع لیزری باشد یا جوهرافشان به هر حال پس از مدتی استفاده از پرینتر، تونر یا جوهر آن به اتمام می‌رسد. به همین دلیل جهت استفاده مجدد از پرینتر، درون کارتریج پرینتر متناسب با نوع آن که یا لیزری است یا جوهرافشان، تونر یا جوهر می‌ریزند. به این پروسه شارژ کارتریج می‌گویند. باتوجه به انواع کارتریج، شارژ کارتریج شامل دو نوع: شارژ کارتریج لیزری و شارژ کارتریج جوهرافشان است.

شارژ کارتریج

از شارژ کارتریج چه می دانید

پیش از آنکه راجع به شارژ کارتریج بدانیم، لازم است کمی بیشتر درباره کارتریج و وظایف آن بدانیم. کارتریج یکی از ضروری ترین قطعات پرینتر است که بدون وجود آن، دستگاه پرینتر قادر به چاپ و پرینت هیچ برگه ای نیست. کارتریج می تواند با پاشیدن جوهر روی برگه کاغذ، جوهر مورد نیاز برای پرینت را تامین نماید.

کارتریج در واقع منبع تامین رنگ دستگاه پرینتر بوده و جوهر یا تونر مورد نیاز برای چاپ، داخل کارتریج قرار می گیرد. شما با توجه به نوع پرینتر خود اعم از لیزری و جوهر افشان، می توانید کارتریج تونری یا کارتریج جوهری را انتخاب کنید.

لازم است قبل از آنکه تونر یا جوهر کارتریج پرینتر شما به اتمام برسد، آن را با تونر پر کنید و این روند اصطلاحا شارز کارتریج پرینتر است. این کار باعث می شود شما در هزینه های خود صرفه جویی کنید و نیاز به خرید یا تعویض مجدد کارتریج نیست. با توجه به اینکه شارژ کردن کارتریج امری تخصصی است، لازم است توسط کارشناسان انجام شود.

چه زمانی به شارژ کارتریج پرینتر نیاز داریم؟

همانطور که اشاره کردیم در پرینترهای قدیمی که مانیتور ندارند، چاپ شدن کم رنگ صفحات یا سفید پرینت گرفتن چاپگر نشان‌دهنده اتمام جوهر یا تونر کارتریج است. بنابراین اگر یک پرینتر قدیمی دارید که نمایشگر ندارد و با این مشکل روبه‌رو شده است مطمئن باشید که زمان شارژ کارتریج آن رسیده است.

البته لزومی ندارد که منتظر بروز این مشکل باشید تا شارژ کارتریج را تمدید کنید، بهتر است هر 6 ماه یکبار این کار را انجام دهید. درصورتی که پرینتر شما دارای نمایشگر باشد، پیغام اتمام جوهر یا تونر کارتریج بر روی نمایشگر دستگاه دیده می‌شود.

وسایل مورد نیاز برای شارژ کارتریج

به منظور شارژ کارتریج، لازم است پیش از هر کاری وسایل لازم را آماده کنید. این وسایل شامل پیچ گوشتی، انبر، دستمال، دستکش، فرچه مخصوص و لوازم دیگر است. چیپست که عاملی برای ارتباط پرینتر با کارتریج است، باید در حین شارژ کارتریج تعویض گردد.

اما درام در صورتی که دچار خط و خش شده باشد، باید تعویض گردد. چرا که خط و خش روی درام باعث کاهش کیفیت پرینت شده و روی سند چاپ شده خطوط افقی مشاهده می شود. در هنگام استفاده از تونر، باید توجه کرد که تونر مخصوص به کارتریج را استفاده کرد که با دستگاه چاپگر شما سازگاری داشته باشد.

همچنین با استفاده از فرچه مخصوص می توانید محفظه کارتریج را تمیز کرده و گرد و غبار آن را پاک کنید. اما برخی از مراکز به جای فرچه، از وکیوم استفاده می کنند. در حین شارژ کارتریج پرینتر باید توجه کنید که تمام مراحل را به دقت انجام دهید. چرا که کوچکترین اشتباه می تواند دستگاه را با مشکل مواجه کرده و خشارات زیادی به بار می آورد.

هزینه شارژ کارتریج

هزینه شارژ کارتریج با توجه به نوع دستگاه و کارتریج متفاوت است. این هزینه را کارشناسان با توجه به حجم کار دستگاه تعیین می کنند. زمانی که تکنسین های ماهر فقط شارژ کارتریج پرینتر را انجام دهند، صرفا هزینه مربوط به شارژ و اجرت را دریافت می کنند.

اما ممکن است قطعاتی از دستگاه چاپگر نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند. در این حالت کارشناسان هزینه تعمیر یا تعویض را نیز از مشتریان دریافت می کنند. غالبا قطعاتی که در کنار شارژ کردن کارتریج نیز تعمیر می شود، شامل مگنت، بلید، درام، فوم رول، چیپست، داکتر بلید و وایبر بلید است.

در صورتی که این قطعات دچار فرسودگی شده و تعمیر آن ها امکان پذیر نباشد، قطعات دستگاه تعویض می شوند. در برخی موارد ممکن است خرید کارتریج جدید انتخابی به صرفه تر باشد. این موارد توسط کارشناس مجرب و ماهر بررسی شده و وضعیت کارتریج را به شما اطلاع می دهد.

کارتریج را چند بار می توان شارژ کرد؟

کارتریج ها را می توان به دو دسته طرح و اصل تقسیم کرد. کارتریج های اصل را کمپانی سازنده پرینتر به بازار ارائه می کند و از قیمت و کیفیت بالایی برخوردار هستند. با توجه به قیمت بالای کارتریج اصل، اغلب کاربران ترجیح می دهند به جای کارتریج اصل، نوع طرح آن را خریداری کنند.

کارتریج های طرح عملکردی شبیه اصل دارند، اما تعداد دفعات شارژ آن ها با یکدیگر متفاوت است. به این ترتیب کاربرانی که تعداد دفعات شارژ کارتریج و کیفیت چاپ برای آن ها مهم است، می توانند کارتریج اصل را انتخاب کنند و 15 تا 30 بار آن را شارژ کنند. اما شارژ کارتریج پرینتر که طرح هستند، نهایتا به 5 بار می رسد.

خدمات شارژ کارتریج در محل

شارژ کارتریج پرینتر لیزری

جهت تامین رنگ پرینترهای لیزری از پودری به نام تونر درون کارتریج آن‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین پس از اتمام تونر کارتریج‌های لیزری طی پروسه شارژ کارتریج درون آن پودر تونر می‌ریزند. البته تولید‌کنندگان کارتریج جهت حفظ فروش خود به مشتریان پیشنهاد می‌کنند که بجای شارژ کارتریج یک کارتریج نو خریداری کنند.

درصورتی که با شارژ کارتریج بجای خریدن یک کارتریج جدید می‌توان به صورت چشم‌گیری در هزینه‌های تعمیر و نگهداری پرینتر صرفه‌جویی کرد. یکی از خدمات نمایندگی زیراکس، شارژ کارتریج پرینتر لیزری است. اگر از کاربران پرینترهای لیزری زیراکس هستید می‌توانید شارژ کارتریج آن را به نمایندگی زیراکس بسپارید.

شارژ کارتریج پرینتر جوهرافشان

جالب است بدانید که شارژ کارتریج‌ پرینترهای جوهرافشان بجای خرید یک کارتریج جدید نسبت به شارژ کارتریج‌ پرینترهای لیزری مقرون به صرفه‌تر است. به این دلیل که کارتریج‌ پرینترهای جوهرافشان گران‌تر از کارتریج پرینترهای لیزری هستند.

البته در کل قیمت پرینترهای جوهرافشان از پرینترهای لیزری کمتر است. اگر از پرینتر جوهرافشان زیراکس استفاده می‌کنید، می‌توانید از خدمات شارژ کارتریج پرینتر جوهرافشان نمایندگی زیراکس بهره‌مند شوید.

شارژ کارتریج

شارژ و تعویض تونر کارتریج دستگاه کپی

جهت تعویض و شارژ تونر کارتریج دستگاه کپی باید پرینتر باز شود، کارتریج از آن خارج شود و سپس از تونر باکیفیت و استاندارد در آن استفاده شود. با این وجود شارژ کارتریج پرینتر به تخصص و مهارت کافی در این زمینه نیاز دارد. در غیر این صورت ممکن است اقدامات غیر حرفه‌ای به کارتریج پرینتر آسیب وارد کند.

خوشبختانه یکی از خدمات ویژه نمایندگی مجاز زیراکس، شارژ و تعویض تونر کارتریج پرینتر است. جهت استفاده از این خدمات می‌توانید با نمایندگی زیراکس تماس بگیرید تا کارشناسان ماهر این مرکز به محل مورد نظر مراجعه کرده و خدمات شارژ کارتریج را به شما ارائه دهند.

نمایندگی مجاز زیراکس

نمایندگی مجاز زیراکس تخصصی‌ترین مرکز ارائه‌دهنده خدمات فروش، پس از فروش و تعمیرات دستگاه‌های زیراکس شامل: دستگاه کپی، پرینتر، اسکنر و فکس زیراکس می‌باشد. بنابراین می‌توانید جهت دریافت خدمات خرید و تعمیرات تخصصی هر یک از دستگاه‌های زیراکس به این نمایندگی مراجعه کنید.

البته نمایندگی مجاز زیراکس خدمات تعمیر دستگاه‌‎‌های زیراکس را در محل به کاربران خود ارائه می‌دهد. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از خدمات تعمیر دستگاه‌های زیراکس در محل در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)