اشتراک گذاری

مزایا و معایب استفاده از پرینترهای تحت شبکه

دیگر زمانی که چیزی به نام کابل اترنت یا بسیار فراتر از آن «اینترنت» داریم، اختصاص دادن یک پرینتر به هر سیستم تقریبا در همه شرایط دور ریختن پول حساب می شود! سرورها و شبکه ها این روزها کمک می کنند با دستگاه های کمتر، به اندازه قبل و بلکه بیشتر هم کار کنیم. اما هر چیز جدیدی که بی عیب نیست. به همین دلیل در این مطلب مزایا و معایب پرینترهای تحت شبکه را بررسی می کنیم. برای تعمیر پرینتر زیراکس خود با ما تماس بگیرید.

شبکه شامل تعدادی از دستگاه هاست به وسیله کابل یا به صورت آنلاین به هم وصل هستند و با یکدیگر کار می کنند. مثلا دو نفر می توانند درخواست خود را برای یک پرینتر ارسال کرده و سپس به ترتیب، برگه چاپ شده خود را از آن دریافت کنند. تفاوت اینجاست که دیگر نیازی به یک دستگاه برای هر سیستم یا جدا کردن چاپگر از یک دستگاه و اتصال آن به دستگاه دیگر نیست.

مزایا و معایب پرینترهای تحت شبکه

مزایا و معایب پرینترهای تحت شبکه | انواع شبکه

در مقدمه، خلاصه وار مفهوم شبکه را توضیح دادیم. در این قسمت به انواع شبکه ها نیز اشاره کوتاهی می کنیم تا در بررسی مزایا و معایب پرینترهای تحت شبکه از امکانات متنوع این تکنولوژی نیز آگاه شوید.

شبکه های پرینت را به دو روش مختلف دسته بندی می کنند: سیمی – آنلاین و مرکزی – توزیع.

  • همانطور که از نامگذاری دسته اول مشخص است، به دو روش می توان شبکه های مرکزی و توزیع را تشکیل داد. استفاده از کابل های انترنت باعث بیشتر شدن سرعت انتقال اطلاعات و امنیت بالاتر می شود. در مقابل حالت آنلاین صورت بهتری دارد و امکان اتصال دستگاه بیشتری را نیز فراهم می کند.
  • دسته بندی مرکزی – توزیع به نحوه مدیریت شبکه اشاره دارد. در حالت مرکزی همه دستگاه ها به وسیله یک سرور فیزیکی یا نرم افزار مدیریت می شوند. هر درخواست ابتدا به سرور می رود و سرور است که انتخاب می کند کدام فعالیت با چه اولویتی انجام شود. در حالت توزیع همه دستگاه ها در دسترس هستند و کاربر می تواند دستگاه مناسب تر را انتخاب کند.

این مقاله برای شما مفید است : چرا پرینتر کار نمی کند؟

مزایا و معایب  اصلی پرینترهای تحت شبکه

حالا با شناختی که از انواع شبکه دارید می توانید با در نظر گرفتن نیازهای مجموعه خودتان و بررسی مزایا و معایب پرینترهای تحت شبکه، انتخاب بهتری داشته باشید. مزایای استفاده از پرینترهای تحت شبکه عبارتند از:

  • سرعت و آسانی: با استفاده از شبکه کاربران متعدد می توانند بدون جدا کردن و اتصال دوباره سیستم ها از/ به پرینتر به آسانی فایل مدنظرتان را به پرینتر ارسال کنند.
  • مدیریت پرینت: با استفاده از امکان مدیریت مرکزی می توانید قالب و چهارچوب خاصی را برای چاپ اسناد مجموعه در نظر بگیرید. همچنین می توانید برای تعداد پرینت ها محدودیت اعمال کنید و بر اساس اولویت های خاصی به کاربران اجازه چاپ بدهید.
  • کاهش هزینه ها در بلند مدت: تعمیر و سرویس پرینترها و تهیه تونر و کاغذ در حالتی که هر سیستم به یک پرینتر جداگانه متصل است، هزینه های قابل توجهی دارد. کم کردن تعداد دستگاه ها و اعمال مدیریت و کنترل شرایط چاپ می تواند در بلند مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما شود.

استفاده از شبکه های پرینت می تواند در ابتدا برای شما هزینه ها و چالش هایی به وجود بیاورد. با این حال بر این باوریم که این هزینه ها سرمایه گذاری و چالش ها قابل حل هستند:

  • استفاده از شبکه نسبت به اتصال مستقیم ممکن است برای کاربران کمی پیچیدگی داشته باشد. همچنین در صورت وجود باگ یا تغییر تنظیمات ممکن است هر کسی نتواند آن را به حالت قبلی برگرداند.
  • برای استفاده از شبکه، به کابل های اترنت یا سرور و نرم افزار و آموزش نیروها برای استفاده از شبکه نیاز دارید و این یعنی هزینه.
  • در شبکه های آنلاین امکان نفوذ افراد یا ویروس ها به شبکه تقویت می شود. حتی در شبکه های کابلی نیز ممکن است ویروس ها از طریق یک سیستم به دیگر دستگاه ها نفوذ کنند.