اشتراک گذاری

نکات کاربردی برای انتخاب بهترین کاغذ چاپ عکس

چاپ عکس اهمیت بسیاری دارد و البته کار راحتی هم نیست. قطعا انتخاب سوژه، لنز دوربین و تنظیم رنگ برای گرفتن یک عکس خوب، زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد، بنابراین باید بهترین کاغذ چاپ عکس را انتخاب کنید تا کارتان به نتیجه برسد. انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس تاثیر بسیار خوبی در وضوح، کیفیت و زیبایی عکس می گذارد.

بهترین کاغذ چاپ عکس

ویژگی های بهترین کاغذ چاپ عکس

این که تصمیم بگیرید چه نوع کاغذ عکاسی باید انتخاب کنید ارتباط با هدف شما دارد. مثلا این که می خواهید عکس را به دوست تان هدیه دهید یا قصد دارید آن را قاب کنید و در اتاق تان بگذارید یا قصد گذاشتن آن در آلبوم را دارید. در بازار عکاسی مدل های کاغذ چاپ عکس فراوان است و اگر شما اطلاعات کافی در آن مورد نداشته باشید ممکن است سردرگم شوید و نتوانید کاغذ مناسب را انتخاب کنید. مواردی که برای انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس باید در نظر بگیرید، شامل موارد زیر است:

 • ضخامت کاغذ
 • روشنایی و درخشش کاغذ
 • نوع و بافت کاغذ
 • قیمت مناسب برای بهترین کاغذ چاپ عکس

برای تعمیر پرینتر در محل با گارانتی کلیک کنید

ضخامت کاغذ برای چاپ عکس

لازم است توضیح دهیم که کاغذهای دارای ضخامت بیشتر، کیفیت عکس را بهبود می دهند. در واقع، کاغذهای ضخیم، وضوح عکس را بالا می برند و نیز امکان صدمه رسیدن به کاغذ را کاهش می دهند.

نوع کاغذ

نوع کاغذ یکی از مواردی است که در نحوه انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس اهمیت فراوان دارد. البته انتخاب نوع کاغذ به هدف و انتظار شما از چاپ عکس هم ارتباط دارد. مثلا ممکن است بخواهید رنگ عکس های شما زنده و گرم باشند یا می خواهید آن را به صورت سیاه و سفید چاپ کنید. سوال دیگر این است که از این تصویر می خواهید در کجا استفاده کنید؟ مثلا در آلبوم یا در قاب. بنابراین برای انتخاب درست باید کاغذهایی را که برای چاپ عکس استفاده می شوند، بشناسیم.

تاثیر روشنایی و درخشش کاغذ روی چاپ

میزان روشنایی در کاغذ می تواند روی رنگ و کنتراست به ویژه در رنگ های تیره اثر بسیار بگذارد. بیشتر کاغذها بین 60 تا 90 درصد نور را منعکس می کنند. برای انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس باید هم به هدف و نیاز خود و هم به بودجه خود توجه داشته باشید. به طور کل اگر می خواهید تصویر شما ماندگاری و دوام داشته باشد، بهترین کاغذ چاپ عکس، کاغذی است که میزان روشنایی پایین داشته باشد.

انواع کاغذهای عکاسی

انواع کاغذ را که معمولا در عکاسی استفاده می شوند، در زیر نام می بریم و سپس درباره موارد استفاده از آن ها توضیح می دهیم.

 • کاغذ چاپ عکس لاستر (Luster)، یا مات
 • کاغذ گلاسه (Glossary) که تحت عنوان کاغذهای براق و نیم براق هم شناخته می شوند.
 • کاغذ بوم
 • کاغذ کنواس
 • کاغذ هنری
 • کاغذ سیلک (Silk)
 • کاغذ پریل (Pearl)

ویژگی های کاغذ مات

اگر می خواهید تصویری واضح داشته باشید و همه جزئیات عکس شما روی کاغذ مشخص باشد، کاغذ مات، بهترین کاغذ چاپ عکس برای این هدف شما خواهد بود. کاغذ مات یا لاستر که به کاغذ مخملی هم معروف است، دارای بافت نرم است و نیز نور را انعکاس نمی دهد. بنابراین بهترین کاغذ چاپ عکس برای این اهداف، کاغذ مات است و از کیفیت تصویر نمی کاهد.

کاغذ لاستر یا مات کیفیت و ماندگاری بالا دارد و برای چاپ عکس پرسنلی و حرفه ای بسیار مناسب است. قیمت کاغذ لاستر پایین است و یکی از پر فروش ترین کاغذهای چاپ عکس است.

انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس رنگی؛ کاغذ براق و نیمه براق

کاغذهای براق و نیمه براق همیشه جذاب هستند و به خصوص این نوع کاغذ، بهترین کاغذ چاپ عکس برای تصاویر زیبا و عمیق است و این موضوع آن را پر کاربرد کرده است. این کاغذها بهترین کاغذ چاپ عکس برای عکس های دارای تراکم بالا و گرم، تصاویر پاسپورتی و جشن هاست. البته این کاغذها نور و درخشش را انعکاس می دهد و به همین دلیل باعث کاهش کیفیت تصویر می شود.

یادتان باشد که اگر می خواهید عکس خود را قاب کنید هرگز آن را روی کاغذ گلاسه چاپ نکنید، زیرا بازتاب نور و نیز درخشش آن از پشت شیشه باعث می شود کیفیت تصویر کم شود و کدر و تار به نظر بیاید.

انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس؛ کاغذ بوم

اگر می خواهید عکس خود را قاب کنید و به دیوار بزنید، کاغذ بوم گزینه خوبی خواهد بود. بافت این کاغذ کمی خشن است و برای همین جزئیات را بسیار خوب نشان می دهد. کیفیت کاغذ بوم مانند کاغذ مات است و رنگ ها روی این کاغذ از راه دور نیز بسیار شفاف و با کیفیت است.ش

تعمیر کاغذ کش پرینتر زیراکس خود را به ما بسپارید

بهترین کاغذ چاپ عکس برای چاپ تصاویر طبیعت؛ کاغذ کنواس

کاغذ کنواس می تواند بهترین انتخاب چاپ عکس شما باشد. این کاغذ از نظر برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی که روی سطح خود دارد شبیه کاغذ بوم است. اما تفاوت مهم بین کاغذ کنواس و کاغذ بوم این است که کاغذ کنواس درخشندگی بیشتری از کاغذ بوم دارد. همچنین کاغذ کنواس یکی از کاغذهای سنگین وزن است و یکی از کاربردهای مهم آن استفاده اش در بوم نقاشی است.

بهترین کاغذ چاپ عکس برای مناظر؛ کاغذ هنری

کاغذهای هنری دارای بافت ضخیم تری از کاغذ مات دارند، بنابراین قیمت آن ها هم بیشتر است. مات بودن این کاغذها میزان متفاوتی رنگ و کنتراست را ایجاد می کند و در نتیجه دید متفاوتی از رنگ ها و نقش ها ارائه می دهد. کاغذهای هنری، تصویرهایی را که دارای رنگ های یکنواخت هستند، به زیبایی نشان می دهند.

انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس روی شاسی

از کاغذ سیلک برای چاپ تصویرهای حرفه ای استفاده می کنند. بافت این کاغذ زبر و لطیف است و در مقایسه با کاغذ مات ضخیم تر است. نام دیگر کاغذ سیلک سیلک کاغذ ابریشمی است و بیشتر برای چاپ تصاویر روی شاسی در آتلیه های تخصصی استفاده می شود. یکی از ویژگی های خوب کاغذ سیلک، باقی نماندن اثر انگشت روی این کاغذها است. یکی دیگر از مزیت های دیگر آن ماندگاری بالای تصویرها است. به علاوه این کاغذها قیمت مناسب دارند.

کاغذ پیرل

کاغذ پریل یا Pearl توسط شرکت فوجی تولید می شود و بسیار شبیه به کاغذ براق است. به هر حال تفاوت کاغذ پیرل با کاغذ براق این است که کاغذ پیرل درخشندگی و مقاومت بیشتری دارد. در واقع کاغذ پیرل از جمله کاغذهای حرفه ای عکاسی محسوب می شود.

انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ عکس با ماندگاری طولانی

طول عمر عکس چاپ شده هم به کاغذ و هم به پرینتر مرتبط است. بهترین کاغذ چاپ عکس برای هدف نگهداری طولانی مدت توسط دفترچه هر پرینتر معرفی می شود. بنابراین متناسب بودن کاغذ با پرینتر یکی از مهم ترین موارد برای داشتن عکسی با کیفیت و دارای طول عمر طولانی است. برای تعمیرات دستگاه چاپ عکس خود با نمایندگی زیراکس تماس بگیرید.