اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی روشن نمی شود؟

روشن نشدن دستگاه کپی، گاه دلایلی بسیار ساده و پیش پا افتاده دارد و گاه، نشان  دهنده آسیب دیدگی قطعات و اجزای این دستگاه است. در این مقاله، تمام دلایل عدم روشن شدن فتوکپی را بررسی کرده و راه حل های این مشکل را نیز به شما آموزش می دهیم. بنابراین می توانید ضمن عیب یابی مسئله، آن را برطرف کنید. 

البته گاهی برای حل مشکل روشن نشدن دستگاه کپی زیراکس و دیگر برندها نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات است. در این صورت، تیم تعمیرات کپی در نمایندگی زیراکس مرکز سخت افزار ایران، تخصصی ترین خدمات و سرویس ها را به شما ارائه می دهند. برای آشنایی با دلایل روشن نشدن فتوکپی و راه حل های این ایراد، ادامه مطلب را دنبال کنید.

دلایل روشن نشدن دستگاه کپی زیراکس

در ساده ترین حالت، وقتی دستگاه کپی روشن نمی شود، احتمالا دوشاخه آن به برق وصل نشده است! ساده است اما گاهی کاربران مرتکب این اشتباه شده و تصور می کنند که دستگاه آسیب دیده است؛ در حالی که کافی است دوشاخه را به پریز وصل کنند تا مشکل حل شود. 

گاهی روشن نشدن دستگاه کپی زیراکس و سایر برندها ناشی از خرابی یا آسیب دیدگی کابل ها و اتصالات است. خرابی یا از کار افتادن دکمه پاور هم مانع از روشن شدن دستگاه فتوکپی می شود. همچنین اگر مین برد یا برد پاور درست کار نکنند هم ممکن است دستگاه روشن نشود. دلایل دیگر روشن نشدن کپی هم عبارتند از:

استفاده بیش از حد از دستگاه

دستگاه های کپی بسته به نوع و مدل و کاربری که دارند، ظرفیت کاری مشخصی دارند. تولید کنندگان، ظرفیت معینی را با توجه به کیفیت قطعات و دیگر مسائل برای دستگاه های کپی تعیین کرده اند که عمر کاری آنها را مشخص می کند. کار کردن کپی بیشتر از این ظرفیت، به قطعات آن فشار آورده و مشکلاتی را در این دستگاه ایجاد می کند. 

مثلا اگر چند ساعت از فتوکپی استفاده کنید، دمای اجزای آن افزایش یافته و ممکن است در حین کار، خاموش شده و دیگر روشن نشود. متاسفانه بسیاری از کاربران با عدم توجه به ظرفیت دستگاه و کار کردن با آن بیش از حد مجاز، باعث کاهش عمر کاری دستگاه و از کار افتادن قطعات آن می شوند. بنابراین هنگام عیب یابی روشن نشدن دستگاه کپی، حتما به این مورد توجه داشته باشید.

استفاده نکردن از دستگاه کپی

گاهی روشن نشدن فتوکپی، ناشی از عدم استفاده  از این دستگاه است. وقتی شما به مدت طولانی از فتوکپی استفاده نمی کنید، قطعات و بخش های مختلف آن به مرور زمان از کار می افتند. در نتیجه ممکن است دستگاه روشن نشود و نتوانید با آن کار کنید. حتی اگر زیاد با دستگاه کپی خود کار نمی کنید، بهتر است هر چند روز یک بار دستگاه را روشن کرده و یک برگه با آن چاپ کنید.

خرابی برد فرمتر

خرابی برد فرمتر یا از کار افتادن این قطعه هم می تواند موجب روشن نشدن دستگاه فتوکپی sharp و هر برند دیگری شود. خرابی این قطعه مانع از روشن شدن دستگاه شده و مشکلات دیگری را نیز ایجاد می کند. بنابراین هنگام روشن نشدن دستگاه، باید برد فرمتر را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را ترمیم یا تعویض کنید.  دقت کنید که این کار حتما باید توسط یک تعمیرکار با تجربه و در محیط تعمیرگاهی انجام شود.

رفع مشکل روشن نشدن فتوکپی

چنانچه دستگاه کپی شما به دلیل آسیب دیدگی کابل ها روشن نمی شود، اتصالات را با نمونه های نو و سالم جایگزین کنید تا مشکل حل شود. گاهی استفاده از یک کابل برق جدید می تواند مشکل را حل کند؛ آن هم بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه و با کمترین هزینه.  اگر استفاده زیادی از دستگاه کپی ندارید، بهتر است حداقل هر چند روز یک بار دستگاه را روشن کرده و با آن کار کنید تا قطعات کپی از کار نیفتند. 

حتما به ظرفیت تعیین شده برای دستگاه کپی توجه کرده و متناسب با ظرفیت فتوکپی از آن کار بکشید. اگر حجم کار شما بالاست، به محض داغ شدن فتوکپی، آن را خاموش کرده و اجازه دهید چند دقیقه استراحت کند. در نهایت اگر مشکل حل نشد، برای تعمیر یا تعویض قطعاتی که در بخش های قبل به آنها اشاره کردیم، به تعمیرگاه مجاز دستگاه کپی زیراکس مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)