اشتراک گذاری

آموزش گرفتن کپی با کیفیت

کپی خوب گرفتن نیز مثل هر کار دیگری استانداردها و بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. ایجاد یک کپی با کیفیت و خوب از روی سند اصلی اگر چه کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما انجام این کار نیز با وجود انواع دستگاه کپی موجود در بازار و تنوع دستورالعمل کار با آنها، کمی دشوار خواهد بود.

به طور کلی جهت گرفتن یک کپی با کیفیت نیاز است تا بدیهی‌ترین موارد مرتبط با این کار یعنی انتخاب کاغذ مناسب، آماده کردن دستگاه و استفاده درست از دکمه‌ها رعایت شود. در بخش‌های آتی برخی از نکات مهمی که سبب داشتن یک کپی خوب و باکیفیت می‌گردد را شرح خواهیم داد.

در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیر فتوکپی زیراکس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

آموزش گرفتن کپی با کیفیت

آماده سازی سند اصلی برای یک کپی با کیفیت

توجه به کیفیت سند اصلی: آماده‌سازی سند و محل قرارگیری آن مراحل خاص خود را دارد که توجه به آنها در گرفتن یک کپی با کیفیت به شما کمک شایانی خواهد کرد. برای شروع توجه کنید که سند اصلی در موقعیت مناسب قرار گرفته باشد. حتی تمیز بودن همین سند اصلی نیز می‌تواند تأثیر شایانی در داشتن یک خروجی باکیفیت داشته باشد.

در صورتی که بالا بودن کیفیت کپی برای شما مهم بود توصیه می‌شود از سند اصلی یک پرینت بگیرید تا کپی نهایی شما کیفیت خوبی داشته باشد. سند اصلی را بررسی کنید و در صورت وجود هر گونه تاشدگی نسبت به رفع این تاشدگی اقدام کنید. علاوه بر این کار، از نبود نوار چسب، صفحات پاره و موارد این‌چنینی در سند اصلی مطمئن گردید.

تمیز کردن شیشه دستگاه کپی زیراکس

کثیفی شیشه‌ی دستگاه کپی نیز می‌تواند در کیفیت خروجی دستگاه تأثیر بگذارد. از همین رو توصیه می‌شود هر از چندگاهی نسبت به تمیز کردن و سرویس این بخش از دستگاه اقدام نمایید.

برای این کار ابتدا ماشین را از برق دربیاورید و سپس مقادیر اندکی از شیشه پاک‌کن را بر روی یک پارچه بدون پرز و نرم بریزید و به آرامی شیشه را پاک کنید. بلافاصله شیشه را با یک دستمال خشک پاک نمایید. (نکته: از اسپری مستقیم مایع بر روی شیشه دستگاه خودداری نمایید.)

تمیز نگه‌داشتن دستگاه کپی زیراکس

مورد دیگری که در داشتن یکی کپی با کیفیت به شما کمک خواهد کرد تمیز نگه‌داشتن دستگاه کپی زیراکس در دراز مدت است. این کار علاوه بر دادن یک خروجی باکیفیت، در زمان صرفه جویی کرده و از بروز کپی های بی کیفیت و زائد خودداری می‌کند.

در هنگام کار با دستگاه کپی از قرار دادن اثر انگشت به صورت مستقیم بر روی شیشه کپی خودداری کنید. اینکار مانع از انتقال روغن و کثیفی دست به ماشین می شود. بعلاوه کارشناسان تعمیر فتوکپی زیراکس توصیه می‌کنند هیچ‌گاه کاغذ یادداشت چسبناک را بر روی سند اصلی قرار ندهید. باقی مانده این کاغذ می‌تواند سبب جذب آلودگی توسط دستگاه گردد.

انتخاب کاغذ مناسب

استفاده از کاغذ مناسب نیز تأثیر شایانی در داشتن یکی کپی با کیفیت خواهد داشت. در انتخاب کاغذ برای دستگاه کپی زیراکس به وزن و جنس کاغذ توجه نمایید. استفاده از کاغذی با وزن استاندارد برای شما بسیار اقتصادی خواهد بود. توجه داشته باشید که استفاده از کاغذهایی با وزن متوسط تنها برای برخی از دستگاه‌های کپی و پرینترهای لیزری مناسب است.

چه این نوع کاغذها کمی سنگین هستند و برای کپی های دوطرفه مناسب اند. اما در ارتباط با کاغذهای سنگین بد نیست بدانید که این کاغذها به خاطر وزنشان ممکن است سرعت دستگاه را کند کنند یا باعث گیر کردن کاغذ در آن شوند. با یان وجود کاغذهایی با وزن سنگین پرداخت نرمی دارند.

در انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه کپی زیراکس به این نکات نیز توجه نمایید: یک آنکه از کارشناسان فروش و یا کارشناسان شرکت سازنده در ارتباط با کاغذ مناسب برای دستگاه کپی سوال نمایید. دوم آنکه از کاغذی استفاده نمایید که روشنایی بالایی دارد. این کار کمک می‌کند تا کپی کنتراست بالایی داشته باشد و خواندن آن آسانتر گردد.

محدوده روشنایی بین 84 تا بیش از 100 خواهد بود. نکته سومی که می‌توان به آن اشاره کرد آن است که رنگ پاستیل سفید یا روشن در سند اصلی به شما کپی بهتری خواهد داد. نکته دیگر آن که استفاده از کاغذ عاری از اسید نیز تأثیر شایانی در داشتن یک کپی با کیفیت دارد.

آماده کردن دستگاه کپی زیراکس

برای داشتن یک کپی با کیفیت باید به روند آماده‌سازی دستگاه کپی زیراکس نیز توجه کرد. در این بخش به برخی از نکات مهم برای انجام این کار اشاره خواهیم کرد. برای شروع دکمه استارت را بزنید و اجازه دهید تا دستگاه گرم شود. در مدت زمانی که منتظر روشن شدن دستگاه کپی زیراکس هستید جای دکمه های متوقف کردن یا لغو را پیدا کنید.

این دکمه‌ها معمولاً قرمز رنگ هستند. معمولا قرمز هستند. بد نیست بدانید که برخی از دستگاه های کپی، حالت ذخیره قدرت (power saving mode) را در خود دارند. فعال‌سازی این حالت به دستگاه کپی کمک می‌کند تا در استفاده از انرژی هوشمندانه عمل کرده و آن را هدر ندهد. ورقه های کپی را آماده کنید و آنها را در بالای هم بچینید.

به آرامی کاغذها را در سینی قرار دهید. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیر فتوکپی زیراکس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

استفاده از دستگاه کپی زیراکس

روش استفاده از دستگاه کپی زیراکس بستگی به مدل دستگاه شما دارد. همانگونه که می‌دانید برخی از دستگاه‌ها برخوردار از شیشه کپی و فیدر اتوماتیک سند هستند. در این مدل دستگاه‌ها، شیشه کپی اجازه کنترل برگه‌های کپی را به کاربر می‌دهد. در صورت نیاز به زوم کردن بر روی سند اصلی، کافی است اندازه‌های تصویر را بر روی اندازه مورد نظر قرار داد.

این اندازه ها ابعاد هدف شما خواهند بود. توجه داشته باشید که ابعاد هدف نباید از اندازه کاغذ بزرگ‌تر باشند. عرض ابعاد هدف را بر روی عرض اندازه تصویر اصلی تقسیم کنید و به 100 ضرب نمایید. شما می توانید به جای عرض از ارتفاع نیز استفاده کنید. این عدد همان درصد بزرگنمایی است. شما می توانید این عدد را در منوی موجود در زیر گزینه enlargement یا zoom وارد کنید.

تنظیم کردن کنتراست دستگاه کپی زیراکس

تنظیم کردن کنتراست دستگاه کپی نیز تأثیر بسزایی در داشتن یک کپی با کیفیت دارد. تنظیم درست کنتراست تصویر کمک می‌کند تا تصویر و متن از بک گراند متمایز شود. این مسئله سبب افزایش کیفیت کپی نهایی می‌شود. انتخاب کنتراست در غالب دستگاه‌های کپی با استفاده از منوی موجود در دستگاه انجام می‌شود.

تنظیم تاریکی و روشنایی فتوکپی زیراکس

تنظیم تاریکی یا روشنایی دستگاه کپی زیراکس نیز در داشتن یک کپی با کیفیت به شما کمک خواهد کرد. برای انجام این کار احتمالاً مقیاسی بر روی صفحه نمایش یا پیکانی در کیبورد وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که کاغذ روزنامه، رنگی به سیاه و سفید یا تصاویر باید روشن تر شوند. برای کپی گرفتن از متون روشن، رنگ های روشن یا نقاشی با مداد نیز باید تنظیمات دستگاه کپی زیراکس تیره‌تر شود.

تست دستگاه کپی زیراکس

برای اطمینان از این مسئله که کپی نهایی، یک کپی باکیفیت خواهد بود یک نمونه را کپی بگیرید. در قسمت quantity، مقدار 1 را وارد کنید و نتیجه کار را بسنجید. اگر از فرایند کار راضی بودید می توانید اندازه برگه‌های موردنظرتان را وارد کنید. این موضوع زمانی اهمیت خواهد داشت که بخواهید قابلیت زوم یا کنتراست را برای اولین بار تست کنید.

در صورتی که کپی نهایی چنانکه باید و شاید خوب نبود مجدداً تنظیمات دستگاه کپی زیراکس را تغییر دهید. که انتظارش را داشتید تنظیمات را دوباره انجام دهید. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در نمایندگی زیراکس تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید. دیگر سرویس‌های مرتبط با محصولات زیراکس نیز با حضور در واحدهای تعمیرات زیراکس قابل دریافت است.

4/5 - (2 امتیاز)