اشتراک گذاری

نحوه انجام چاپ سابلیمیشن

اگر نیاز به انجام چاپ سابلیمیشن دارید و با مراحل این کار آشنا نیستید، ادامه مقاله را دنبال کنید. در این مطلب ما روش های چاپ سابلیمیشن را به شما آموزش می د هیم تا بتوانید یکی از پرطرفدارترین انواع چاپ بر روی پارچه را انجام دهید.

توضیح این که سابلیمیشن، یک فرآیند چاپ دیجیتال بر روی محصولاتی است که از پلیمر یا پلی ‌استر ساخته شده و یا با این مواد روکش شده ‌اند. چنانچه در اجرای مراحل با مشکل مواجه شده و نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید، تیم تعمیرات پرینتر نمایندگی زیراکس در مرکز سخت افزار ایران، نکات لازم را به شما ارائه می دهند.

نحوه انجام چاپ سابلیمیشن

نحوه انجام چاپ سابلیمیشن

برای چاپ یک تصویر یا نوشته به صورت سابلیمیشن، نیاز به یک نرم افزار طراحی دارید که باید طرح مورد نظرتان را در آن پیاده کنید. سپس طرح را به یک چاپگر سابلیمیشن ارسال کرده و آن را روی کاغذ انتقال پیاده کنید. در گام بعدی چاپ سابلیمیشن، می توانید با استفاده از دو عنصر گرما و فشار، طرح خود را روی محصول چاپ کنید. هریک از این مراحل، شامل جزئیاتی هستند که در ادامه آنها را بیشتر توضیح می دهیم.

بد نیست بدانید که در این شیوه‌ی چاپ پارچه و سایر محصولات از رنگهایی استفاده می ‌شود که از ذرات جامد تشکیل شده ‌اند. جوهر توسط چاپگر مخصوص سابلیمیشن روی کاغذ انتقال منتقل شده و ذرات جامد رنگ به خورد کاغذ انتقال می ‌روند. نهایتا این کاغذ انتقال روی محصول قرار گرفته و به کمک گرما و فشار، تصویر طراحی شده روی آن چاپ می گردد. جالب تر این که چاپ سابلیمیشن با یک فرآیند شیمیایی به نام تصعید همراه است.

بیشتر بخوانید : برای تنظیم رنگ دستگاه کپی این مطلب را بخوانید.

مراحل چاپ به روش سابلیمیشن

  • طراحی تصویر مورد نظر

در اولین گام برای انجام چاپ سابلیمیشن، باید تصویر مورد نظرتان را طراحی کنید. بدین منظور می توانید از نرم افزارها یا برنامه های مخصوصی استفاده کرده و یک نسخه اولیه از طرح را تهیه کنید. یک نرم افزار طراحی محصول در هر یک از قالب های استاندارد تصویری با پسوندهای JPG ، PNG ، TIF ، EPS  و … را با وضوح بالا در اختیار شما قرار می دهد. Adobe Creative Suite ، CorelDRAW ، Silhouette  برنامه هایی هستند که می توانید از آنها کمک بگیرید.

  • چاپ طرح روی محصول

 پس از انتخاب و طراحی طرح مورد نظر برای چاپ سابلیمیشن، می توانید آن را روی محصول چاپ کنید. دقت کنید که این نوع چاپ تنها روی محصولاتی از جنس پلیمر امکان پذیر است. هرچه رنگ بیشتری به پلیمرها بچسبد در نتیجه تصویری شفاف ‌تر و با وضوح بیشتر به دست خواهد آمد. بهتر است برای چاپ روی پارچه های پنبه ای از این نوع چاپ استفاده نکنید. همچنین شما می توانید به این شیوه  روی شیشه، سرامیک و فلزات نیز طرح‌ هایی را چاپ کنید.

  • استفاده از دستگاه پرس حرارتی

در آخرین مرحله چاپ سابلیمیشن، باید از دستگاه پرس حرارتی کمک بگیرید.‌ زمان، درجه‌ حرارت و فشار، عوامل بسیار مهمی در این زمینه بوده و باید به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرند. با توجه به نوع محصول، باید مدیریت زمان را در دست بگیرید. برای مثال هنگام چاپ روی محصول سختی که جنس شیشه ‌ای دارد، باید مدت‌ زمان بیشتری را در نظر بگیرید.

اگر زمان کمی را برای چاپ سابلیمیشن در نظر بگیرید، محصول نهایی تار خواهد بود. دمایی که محصول در آن تحت فشار قرار می گیرد، باید استاندارد باشد؛ توصیه کارشناسان، تنظیم دمای پرس روی 204 درجه سلسیوس است. در نهایت این که چه میزان فشار را با دستگاه پرس به محصول وارد می ‌کنید هم اهمیت زیادی دارد. با توجه به نقطه‌ شکست محصول، باید فشار را نیز تنظیم کنید.

5/5 - (1 امتیاز)