اشتراک گذاری

علت وصل نشدن پرینتر به شبکه چیست؟

استفاده از یک پرینتر واحد در محیط یک شرکت، امری طبیعی است. برای این منظور لازم است پرینتر با یک ساختار شبکه ای به کامپیوترها، لپ تاپ ها و دیگر تجهیزات احتمالی چون موبایل و تبلت کارمندان متصل شود. به همین منظور نحوه وصل کردن پرینتر به شبکه را به شما آموزش دادیم. البته مسلما پرینتری که انتخاب می شود، باید ظرفیت مناسبی نسبت به انتظارات کارمندان داشته باشد. در غیر این صورت طولی نخواهد کشید که پرینتر با بمباران دستورات چاپ، کارایی خود را از دست می دهد. جدا از این مشکل، موضوع وصل نشدن پرینتر به شبکه نیز معضلی است که احتمال وقوع دارد. ادامه ی این مقاله را از دست ندهید تا به شما بگوییم برای رفع این مشکل چه کار کنید.

علت وصل نشدن پرینتر به شبکه چیست؟

چرا پرینتر زیراکس به شبکه وصل نمی شود؟

دلیل اصلی وصل نشدن پرینتر به شبکه چیزی جز یک تداخل دیجیتالی میان رایانه های مد نظر کاربر نیست. خیلی ساده این تداخل گاهی با یک ریستارت بین رایانه ها برطرف می شود. در واقع ممکن است کامپیوترهایی که قصد اتصال آن ها را به پرینتر دارید، طی یک ریستارت قدرت برقراری ارتباط خود با پرینتر را بازسازی کنند. البته در این بین خرابی های سخت افزاری هم می تواند باعث و بانی عدم اتصال پرینتر به شبکه باشد. به هر حال بهتر است ابتدا راهکارهای بخش بعد را امتحان کنید. اگر همچنان با معضل عدم اتصال پرینتر به شبکه مواجه شدید؛ با کارشناسان ما در نمایندگی رسمی زیراکس تماس حاصل فرمایید.

راهکارهای حل مشکل وصل نشدن پرینتر به شبکه

بررسی وضعیت پرینتر

به عنوان اولین راهکار برای رفع مشکل وصل نشدن پرینتر زیراکس به شبکه پس از ریستارت رایانه های مورد نظر؛ به سراغ وضعیت چاپگر بروید. پرینتر باید علاوه بر اتصال صحیح به پریز برق، آماده ی اجرای دستورات چاپ باشد. زمانی که پرینتر به رایانه ای متصل است، چراغ سبز رنگ مخصوص پاور روشن خواهد بود. در چنین شرایطی باید آیکون پرینتر را در منوی زمینه ی ویندوز نیز مشاهده نمایید. البته در این بین باید از پر بودن سینی کاغذ پرینتر هم مطمئن شوید.

بررسی سلامت کابل های میان رایانه ها و پرینتر

طریقه ی اتصال رایانه ها به چاپگر در پیدایش مشکل وصل نشدن پرینتر زیراکس به شبکه بسیار مهم است. چه از کابل استفاده شده باشد و چه از تکنولوژی ،Wi-Fi باید صحت سیستم اتصالی را بررسی کنید. کابل های فرسوده مطمئنا قدرتی در برقراری ارتباط  نخواهند داشت. اگر از Wi-Fi هم استفاده می کنید، رمز وای فای را بار دیگر وارد کنید تا اتصال شکل گیرد.

پاک کردن حافظه ی پرینتر

حافظه ی پر شده ی پرینتر همواره مشکل ساز است. باید به ظرفیت و سرعت پرینتر مصرفی خود دقت داشته باشید. هنگ کردن پرینتر و پیدایش ارورهای مختلف و حتی مصرف بی رویه ی کاغذ در چاپ پرینت های تکراری مشکلات رایجی هستند که در اثر حافظه ی پر شده ی پرینتر ایجاد می شوند. با استفاده از نمایشگر پرینتر زیراکس به راحتی صف های طولانی دستورات چاپ پاک کنید تا قدرت پرینتر بازگردانی شود.

استفاده از نسخه های به روز شده ی نرم افزارهای پرینتر

استفاده از نرم افزارهای قدیمی و از کار افتاده برای ارسال دستورات چاپ به پرینتر مناسب نیست. احتمال اینکه نرم افزارهای مختلف به مرور زمان دچار باگ های مخرب شده باشند، همواره وجود دارد. از این رو با یک به روزرسانی ساده و یا استفاده از نرم افزارهای آپدیت شده و کارآمد، مشکل وصل نشدن پرینتر به شبکه را برطرف سازید. دقت کنید که نحوه ی ارسال دستورات پرینتر در هر نرم افزار نیز ویژگی های منحصر به فردی دارد. اگر با کارایی یک برنامه ی خاص آشنا نیستید، ارسال دستورات چاپ از طریق آن را فراموش کنید.

فعالسازی گزینه Print Sharing

گزینه ی Print Sharing یک بخش نرم افزاری است که برای استفاده از پرینتر در شبکه حتما باید آن را فعال نمایید. متاسفانه اکثر اوقات کاربر برای ارتباط با پرینترهای متصل به شبکه فعالسازی گزینه ی Print Sharing را فراموش می کند. جهت مبارزه با مشکل وصل نشدن پرینتر به شبکه و شناسایی آن توسط رایانه ها حتما باید  گزینه File and Printer Sharing را فعال کنید. اگر پس از انجام این کار هم پرینتر به شبکه متصل نشد، از سرویس های تعمیر پرینتر زیراکس در محل نمایندگی رسمی زیراکس استفاده کنید. ما در کنار شما هستیم تا طی مدت زمان کوتاهی از کلیه ی اختلالات ریز و درشت پرینترهای مختلف زیراکس رهایی بیابید.