اشتراک گذاری

پرینتر حرارتی چیست؟

پپرینتر (Printer) که در زبان فارسی از آن با نام چاپگر یاد می‌شود یکی از تجهیزات جانبی رایانه است. نحوه کار یک پرینتر بر اساس ساختاری که دارد تعیین می‌گردد و عملکرد هر مدل متفاوت از دیگری است. از همین‌رو کاربر می‌بایست پرینتر خود را بر اساس نیاز و انتظارات خویش انتخاب و تهیه نماید. پرینترها در انواع و مدل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند که عبارتند از: پرینتر ماتریس سوزنی، پرینتر سوزنی، پرینتر حرارتی، پرینتر جوهرافشان و… .

از میان پرینترهای نامبرده، پرینتر حرارتی، پرینتری است که چاپ برچسب‌های با موم آب‌شده را انجام می‌دهد. نوارهای بکاررفته در پرینترهای حرارتی، از جنس نایلون و پلی‌استر و پلاستیک است. پرینترحرارتی برای تصاویر چسبناکی که محو نمی‌شوند شناخته‌شده است و برای بارکدگذاری نیز بسیار مناسب است.

به طور کلی پرینترهای حرارتی در مصارفی از قبیل صدور بلیط، رسید، فروشگاه و … مورداستفاده قرار می‌گیرند. پرینترهای حرارتی در دو نوع با فناوری‌های Direct Thermal و Thermal Transfer عرضه می‌شوند و هرکدام برای حوزه‌ای مناسب هستند.

شایان ذکر است شما کاربران گرامی در صورت نیاز به راهنمایی‌ها و اطلاعات بیشتر جهت خرید پرینترهای حرارتی، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیر پرینتر زیراکس تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید.

پرینتر حرارتی چیست؟

پرینتر حرارتی چگونه کار می‌کند؟

اصلی‌ترین بخش هر پرینتر حرارتی که عرض نوار استفاده شده در آن را نیز مشخص می‌کند، printhead آن است. این بخش از دستگاه –یعنی printhead- مشتکل از سوزن‌های ریز حرارتی بسیاری است که هریک از آنها بیانگر یک Pixel است. تراکم این پیکسل‌ها در پرینترهای مختلف متفاوت است و تعداد آنها می‌تواند از 203 تا 300 نقطه در هر اینچ باشد. پرینتر‌های حرارتی توسط ریزپردازها کنترل می‌شوند.

این ریزپردازها تعیین می‌کنند برای یک تصویر خاص کدام‌یک از سوزن‌ها باید فعال شوند. ریزپردازها به سوزن‌ها فرمان ارسال می‌کنند تا با سرعت سرد و گرم شوند و جوهر آب‌شده را بر روی برچسب‌های سفید بریزند. ماده اصلی به کاررفته در پرینترهای حرارتی، موم به همراه رزین است. در چاپی که توسط این مدل از دستگاه‌ها انجام می‌شود نیاز به جوهر نیست و در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ، عملیات چاپ را انجام می‌دهد.

یکی از خرابی‌های رایج پیش آمده در پرینتر حرارتی همین خرابی هد است که با مراجعه به مراکز مجاز در حوزه تعمیر پرینتر زیراکس می‌توان آن را تعمیر کرد. نکته آخر در این بخش آنکه کاغذ استفاده شده در پرینترهای حرارتی از نوع خاصی است (رول‌های حرارتی یا رول‌های حساس). رول‌های حرارتی یا رول‌های حساس بکاررفته در پرینترهای حرارتی، در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد.

تعمیرات پرینتر کونیکا مینولتا خود را به ما بسپارید

کاربرد جوهرهای حرارتی مومی با رزین در پرینتر حرارتی

اگر چه جوهرهای حرارتی مومی در نگاه نخست، بسیار مشابه بنظر می‌رسند، اما واقعیت آن است که این جوهرها باهم متفاوتند و ساخت آنها به‌طور یکسان انجام نشده است. از همین رو توصیه کارشناسان تعمیر پرینتر زیراکس آن است که همیشه خرید نوار پرینتر حرارتی را بر اساس نوع کاربری مدنظرتان انجام دهید.

چرا که استفاده از این نوارها، تنها در نوع کاربری خاص خودشان امکان‌پذیر است و امکان تغییر کاربری آنها وجود دارد. یعنی نمی‌توان یکی از نوارها را به جای نوار دیگری استفاده کرد. البته در برخی شرایط می‌توان آن‌ها را باهم یکی کرد و جوهر مومی رزین ترکیبی درست کرد. در بخش زیر بهترین موارد مصرف برای سه نوع از اصلی‌ترین جوهرهای حرارتی ذکر شده است.

موم:

کاربرد موم‌های حرارتی در پرینت و چاپ برچسب‌های کاغذی است. کیفیت چاپ صورت گرفته توسط موم های حرارتی بسیاز بالاست و تصویر چاپ‌شده تا سال‌ها ثابت می‌ماند. ازآنجایی‌که مواد شیمیایی و نفت باعث ذوب شدن موم و محو شدنش این ماده می‌ گردند، بنابراین توصیه کارشناسان تعمیر پرینتر زیراکس آن است که این برچسب‌ها ترجیحاً در فضاهای خشک نگهداری شوند.

جوهر مومی-رزین ترکیبی:

عملکرد موم رزین بر روی برچسب‌هایی با پوشش کاغذی بسیار عالی است. ماده ترکیبی به دست آمده از موم-رزین، تصویر شفاف‌تری ارائه می‌دهد و ماندگاری بالاتری نیز در قیاس با جوهر مومی خالص دارد. باید توجه داشت که این ترکیب علی‌رغم تولید تصاویری با کیفیت عالی، در برابر رطوبت بسیار آسیب‌پذیر است.

رزین خالص:

در میان این سه نوع، رزین خالص غلیظ‌تر ماده قابل استفاده در پرینتر حرارتی می‌باشد. استفاده از ماده رزین جهت چاپ بر روی کاغذ امکان‌پذیر نیست. این نوع جوهر برای برچسب‌های لاستیکی و پلی‌استری طراحی‌شده است که به طرز شگفت‌آوری بادوام است.

ترکیب پلاستیکی و جوهر رزین در برابر سخت‌ترین شرایط محیطی بسیار مقاوم است؛ ترکیب بدست آمده از این مواد، در معرض نور آفتاب محو نمی‌شود، و مقاومت بالایی نیز در برابر آب دارد. بسته به جنس بکاررفته در این ترکیب، ماده حاصل شده ممکن است در مقابل مواد شیمیایی و نفتی نیز بسیار مقاوم باشد. جوهر رزین، انتخاب مناسب برای صنایع زیردریایی، هواپیمایی و مواد شیمیایی خطرناک می‌باشد.

مزایای پرینتر حرارتی

دوام و محو ناپذیری نخستین ویژگی‌ مثبتی است که درارتباط با پرینترهای حرارتی می‌توان به آن اشاره کرد. دوام چاپ انجام شده توسط این دستگاه، به‌ویژه در صورت استفاده از ترکیب برچسب پلاستیکی و نوار رزین قابل مقایسه با چاپ انجام شده توسط جوهر و کاغذ قدیمی نیست.

همانگونه که می‌دانید جوهرهای عادی به‌راحتی چکه می‌کنند و زمانی که در معرض آفتاب و یا حرارت قرار می‌گیرند خوانا نیستند. این در حالی است که تصاویر چاپ‌شده با پرینترهای حرارتی دوام بالایی دارند و در مواجه با عناصر تخریبی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

بارکدهای برتر:

پرینتر حرارتی، بارکد باکیفیتی را به کاربر ارائه خواهد داد. زمانی که کاربر برای رمزگذاری و بارکدگذاری زمان و هزینه زیادی صرف می‌کند، در نهایت آنچه که انتظار دارد، بارکدهایی با کیفیت و خوانا هستند. این همان چیزی است که پرینتر حرارتی به کاربر خواهد داد. ازآنجاکه این نوع پرینترها توانایی تشخیص پهنای دقیق خطوط را دارند، به‌سادگی می‌توانند دقیق‌ترین و صحیح‌ترین بارکد را اسکن کنند.

عدم محدودیت در انتخاب کاغذ ساده:

در پرینترهای حرارتی کاربر محدود به انتخاب یک کاغذ ساده نیست. با توجه به ساختار پرینترهای حرارتی کاربر می‌‌تواند از مواد مختلف، -از مواد انعکاسی و مقاوم در برابر فشار گرفته تا قسمت‌های لایه‌ای (لمینتی)- استفاده کند.

نمایندگی پرینتر زیراکس

بهره‌مندی کارشناسان نمایندگی زیراکس از جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات تعمیر سبب گشته است تا تعمیرات انجام شده به دست این کارشناسان بالاترین نتیجه و بازدهی را داشته باشند و کلیه عیوب و اختلالات ایجاد شده در دستگاه ها رفع گردند.

دارندگان پرینترهای زیراکس می توانند با مراجعه به مرکز تعمیرات زیراکس و حضور در پارت تخصصی تعمیرات پرینتر زیراکس سرویس های مورد نیاز خویش را دریافت نمایند. در صورتی که امکان حضور در تعمیرگاه نباشد، می توان از سیستم تعمیر در محل پرینتر زیراکس استفاده کرد. تعمیرات پرینتر زیراکس در این مرکز محدود به مدل خاصی از پرینتر نیست و تمامی مدلهای پرینتر اعم از پرینتر حرارتی، جوهری، لیزری و … را دربر میگیرد.