اشتراک گذاری

چرا دستگاه فتوکپی صدا می دهد؟

ممکن است شما نیز متوجه صدا دادن دستگاه فتوکپی خود شده و به دنبال علت و راهکارهای رفع این مشکل باشید. پیدا کردن علت صدای غیر عادی دستگاه کپی کار آسانی نبوده و می تواند به بخش های مختلفی مربوط باشد. اما در این مبحث قصد داریم این مشکل را به صورت کامل بررسی کنیم.

صدا دادن دستگاه فتوکپی

دلایل صدا دادن دستگاه فتوکپی

همانطور که اشاره کردیم، صدا دادن دستگاه فتوکپی دلایل متعددی دارد. در این بخش از مقالات تعمیر دستگاه کپی زیراکس قصد داریم به ایراداتی که باعث بروز این مشکل در دستگاه فتوکپی می شوند، اشاره کنیم:

1. تونر یا جوهر کارتریج تمام شده است

دستگاه های فتوکپی با توجه به اینکه از نوع لیزری هستند یا جوهرافشان، از پودر تونر یا جوهر به منظور چاپ اسناد و تصاویر استفاده می کنند. پودر تونر را درون مخزن کارتریج دستگاه های فتوکپی لیزری ریخته و جوهر را درون کارتریج دستگاه های فتوکپی جوهرافشان می ریزند.

در حقیقت کارتریج مخزنی است که تونر یا جوهر را در دستگاه های فتوکپی نگهداری می کند. با تمام شدن تونر یا جوهر کارتریج، دستگاه فتوکپی سر و صداهای زیادی تولید کرده و ممکن است صداها برای شما غیر عادی به نظر برسند. در این زمان باید نسبت به شارژ کارتریج اقدام کنید. 

البته باید اشاره کنیم که با چاپ اسناد سفید یا بی کیفیت نیز می توانید از تمام شدن جوهر یا تونر کارتریج مطلع شوید. به این ترتیب در صورتی که سر و صداهای غیر عادی از دستگاه فتوکپی شنیده و اسناد شما به صورت بی کیفیت یا سفید چاپ می شوند، مطمئن باشید که جوهر یا تونر کارتریج دستگاه فتوکپی به اتمام رسیده است.

2. مگنت با بلید برخورد می کند

دیگر علت صدای غیر عادی دستگاه کپی مربوط به برخورد مگنت با بلید می شود. مگنت یکی از قطعات مهم دستگاه کپی بوده که با خاصیت مغناطیسی خود، قادر به انتقال پودر تونر به درام است. درام که پودر تونر را از مگنت می گیرد، آن را روی کاغذ پخش می کند.

پس از اینکه فرایند چاپ به اتمام رسید، بلید پودر تونر اضافی که روی درام باقی مانده جمع کرده و پاک می کند. در صورتی که بلید به درستی کار نکند، درام سریعا دچار خرابی شده و از کار خواهد افتاد. در برخی مواقع به علت فرسودگی مگنت، در حین کار با بلید برخورد می کند و همین مسئله باعث صدا دادن دستگاه فتوکپی می شود. در این شرایط توصیه می شود اقدام به تعویض مگنت نمایید.

3. پیکاپ رولر یا کاغذکش خراب شده است

خراب شدن کاغذکش یا پیکاپ رولر به عنوان یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای غیر عادی در دستگاه کپی شناخته می شود. کاغذکش همانطور که از نامش پیداست، وظیفه دارد کاغذ را به درون دستگاه فتوکپی کشیده تا فرایند چاپ شروع شود.

البته باید اشاره کنیم که بخش ورودی پیکاپ رولر در کشیدن کاغذ به داخل دستگاه فتوکپی، بخش میانی آن در رد و بدل کردن کاغذ بین بخش های ورودی و خروجی و بخش خروجی پیکاپ در خارج کردن کاغذ از دستگاه فتوکپی نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که هر یک از این بخش ها دچار ایراد شود، دستگاه فتوکپی صداهای غیر عادی تولید خواهد کرد.

4. چرخ دنده های دستگاه فتوکپی دچار فرسودگی شده است

آخرین دلیل صدا دادن دستگاه فتوکپی، مربوط به فرسوده شدن چرخ دنده های دستگاه بر اثر گذر زمان و استفاده زیاد از آن است. در این شرایط می توانید چرخ دنده ها را با دقت روغن کاری کنید و مشکل صدا دادن آن را برطرف کنید. در صورتی که در این کار دارای مهارت و تخصص نیستید، پیشنهاد می کنیم با نمایندگی زیراکس تماس بگیرید و از تعمیرات تخصصی بهره مند شوید.