اشتراک گذاری

آموزش تمیز کردن پرینتر لیزری

تمیز کردن پرینتر لیزری موضوع بسیار مهمی است که در صورت عدم توجه منجر به از کار افتادگی قطعات چاپگر می شود. این پاکسازی باید طی دوره های منظمی انجام شود تا تجمع آلودگی ها مانع از فعالیت اجزای پرینتر نگردد. ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که تمیز کردن پرینتر لیزری زیراکس یا هر برند دیگری فرآیند پیچیده ای است. 

اما این مسئله تنها دارای باید و نبایدهای خاصی می باشد که در ادامه بیان می شود. لازم به ذکر است که همواره می توانید جهت دریافت سرویس های دوره ای و تخصصی پرینترهای زیراکس به یکی از شعب نمایندگی رسمی زیراکس مراجعه کنید و یا از خدمات سرویس در محل این دپارتمان فوق حرفه ای استفاده کنید.

آموزش تمیز کردن پرینتر لیزری

برای تمیز کردن پرینتر لیزری به چه ابزارآلاتی نیاز داریم؟

تمیز کردن پرینتر لیزری به مراتب آسان تر از تمیز کردن پرینترهای جوهر افشان است. اما با این حال پیشنهاد می کنیم انجام چنین فرآیندی را به دست کارشناسان و تکنسین های ماهر بسپارید. درون هر پرینتر از اجزای مهم و آسیب پذیری تشکیل شده است که به شدت به مواردی چون ضربه، خراش و نور حساس هستند. هرگونه اختلالی در این میان ممکن است به خرابی اجزای گوناگون پرینتر ختم شده و هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد.

اما اگر همچنان اصرار دارید، خودتان به پاکسازی پرینتر لیزری مورد استفاده بپردازید، باید این کار را با ابزارآلات مخصوصی انجام دهید. پرینترهای لیزری در فرآیند چاپ از پودر تونر استفاده می‎کنند، از این رو به ابزاری نیاز دارید که قدرت کافی در راستای پاک کردن ذرات ریز تونر در جای جای پرینتر را داشته باشند. این دسته از تجهیزات عبارتند از: پارچه بدون پرز، الکل ایزوپروپیل، اسپری گردگیری آئروسول، دستکش و در صورت توان دستگاه دمنده ی هوا.

مراحل پاکسازی پرینتر لیزری

بار دیگر توصیه می کنیم که در صورت عدم آشنایی قبلی با ساختار دستگاه پرینتر از پاکسازی ناشیانه ی آن خودداری کنید. همچنین فراموش نکنید که یونیت درام پرینتر نباید به هیچ عنوان لمس شود. این بخش از دستگاه سیلندر سبز رنگی است که توسط پوششی پلاستیکی تحت عنوان هوپر تونر پوشیده شده است. در هر روی تمیز کردن پرینتر لیزری دارای مراحل زیر است.

تعمیر درام پرینتر زیراکس خود را به ما بسپارید

  • ابتدا پرینتر را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. سپس کمی صبر کنید و به دستگاه فرصت خنک شدن و استراحت بدهید.
  • در مرحله ی دوم تمیز کردن پرینتر لیزری لازم است پنل پشتی یا جلویی سیستم (بسته به نوع پرینتر) را باز کنید و به آرامی کارتریج تونر را از داخل آن بردارید. فراموش نکنید که پیش از این کار باید نحوه ی باز کردن پنل اصلی پرینتر را در دفترچه ی راهنمای مخصوص دستگاه خود بیابید و نسبت به مطالب آن پنل را باز کنید.
  • کارتریج بیرون کشیده را با استفاده از پارچه ی  خشک و بدون پرزی تمیز کنید تا تونرهای اضافی از سطح کارتریج گرفته شود.
  • پیش از جا زدن دوباره ی کارتریج در داخل پرینتر، هد چاپگر را نیز بیرون بیاورید و تمامی لکه ها و آلودگی های سطح آن را پاک کنید. هد تکیه گاه بزرگی برای کارتریج می باشد و باید به صورت دوره ای کاملا تمیز شود.
  • پاک کردن تونر اضافی را در این مرحله باید برای اجزای داخلی پرینتر هم انجام دهید. با استفاده از پارچه ی بدون پرز و یا در صورت امکان دستگاه دمنده هوا داخل پرینتر را به آرامی از تونرهای اضافی پاک کنید.
  • جهت پاک کردن سیم ها و کابل های پرینتر از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. یک تکه پنبه را به این نوع الکل آغشته کنید و با ملایمت بسیار کابل ها و سیم های پرینتر را تمیز کنید. الکل ایزوپروپیل درجه ی خلوص بالایی دارد، آلودگی ها را به سرعت پاک می کند و در عین حال هیچ ردی از خود بر جای نمی گذارد.
  • در مرحله ی آخر مجددا کارتریج تونر را سر جای خود بگذارید و طبق دستورات موجود در دفترچه ی راهنما دستگاه را ببندید. برای اطمینان از صحت قطعات داخلی پس از تمیز کردن پرینتر لیزری چند برگه چاپ کنید. جهت کسب راهنمایی های بیشتر نیز می توانید با کارشناسان ما در نمایندگی مجاز زیراکس تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیر پرینتر زیراکس

گاهی ممکن است پرینتر فارغ از مدل و برند سازنده اش در اثر عوامل مختلفی چون استهلاک و اصابت ضربه دچار خرابی شود و از کارکرد اولیه ی خود دور بماند. پرینترهای باکیفیت و مدرن کمپانی محبوب زیراکس نیز از قاعده مستثنی نمی باشند. نمایندگی تعمیر پرینتر زیراکس مجموعه ای فوق تخصصی است که ضمن به کارگیری دانش به روز کارشناسان خبره ی خود به یاری دارندگان پرینترهای معیوب زیراکس می شتابد.

خدمات و سرویس های ویژه ی این مرکز دارای هیچ گونه محدودیتی نبوده و انواع پرینترهای کوچک و بزرگ زیراکس را در بر می گیرد. لازم به ذکر است که تمامی امور تعمیراتی در نمایندگی تعمیر پرینتر زیراکس براساس پارامترهای استاندارد انجام شده و به همراه گارانتی و ضمانت نامه های معتبر کتبی ارائه می گردند.