اشتراک گذاری

علت سایه انداختن پرینتر

سایه انداختن پرینتر یکی از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران در هنگام چاپ اسناد مورد نیاز خود با آن مواجه می شوند. سایه انداختن پرینتر موجب می شود که کیفیت چاپ خروجی به شدت کاهش یابد به گونه ای که حتی در برخی موارد کارهای روزمره کاربر نیز با اخلال مواجه می شود. همین امر اهمیت اطلاع از دلایل سایه انداختن در پرینتر را نشان می دهد. در این مقاله به بررسی دلایل و همچنین راهکارهای رفع این مشکل خواهیم پرداخت. تکنسین های فنی این مرکز در کوتاه ترین زمان ممکن به محل شما مراجعه نموده و اقدام به عیب یابی و رفع ایراد پرینتر شما می نمایند. در این مرکز تمامی خدمات تعمیر پرینتر همراه با گارانتی ارائه می شود از همین رو کاربران عزیز می توانند با خیال راحت از بابت کیفیت بالای خدمات، تعمیر دستگاه خود را به ما بسپارند.

سایه انداختن پرینتر

اصلی ترین دلایل سایه انداختن پرینتر

یکی از مهم ترین دلایل سایه انداختن در پرینتر وجود مشکلات در کارتریج دستگاه است. گاهی اوقات خرابی کارتریج موجب سایه انداختن چاپگر می شود و کاربر مجبور است برای رفع این مشکل کارتریج دستگاه را تعویض کند. در پاره ای از موارد نیز ممکن است بی کیفیت بودن جوهر کارتریج باعث سایه انداختن پرینتر شود. فارغ از مشکلات مربوط به کارتریج، مواردی مانند اختلالات برقی نیز می تواند منجر به چاپ شدن سایه در سند چاپی پرینتر شود. مشکلاتی نظیر خراب شدن کیت تصویر نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی در چاپ یا سایه افتادن در سند خروجی شود. درام قطعه ای است که به صورت مستقیم با برگه های در حال چاپ شدن در تماس است، از همین رو می توان متوجه شد که کثیف بودن درام یا وجود گرد و خاک روی آن نیز می تواند باعث افتادن روی برگه شود. گاهی اوقات نیز فوم رول کارتریج، غلتک پرینتر و کمربند انتقال کثیف هستند و همین عامل موجب سایه افتادن روی اسناد چاپی می شود. با برطرف کردن مواردی که گفته شد می توان سایه افتادن روی برگه چاپی خروجی را از بین برده و در نتیجه کیفیت چاپ را تا حد زیادی بالا برد.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت کار نکردن پرینتر

حالت های متفاوت سایه انداختن در پرینتر

یکی از موارد دیگری که در رفع سایه انداختن پرینتر اهمیت دارد تشخیص نوع سایه است. عموما اصطلاح سایه انداختن چاپگر زمانی مطرح می شود که پرینتر یک سری خطوط موازی در بخش های مختلف سند چاپی انداخته باشد. این خطوط می توانند پررنگ یا محو باشند و رنگ آنها نیز معمولا بین خاکستری تا مشکی است. حالت های دیگری نیز هستند که روی بخش های مختلف برگه چاپی لکه هایی رنگی دیده می شود که به این مورد نیز سایه انداختن در پرینتر گفته می شود. علاوه بر آن حتی در صورتی که بخشی از صفحه مورد نظر نیز چاپ نشده باشد برای بیان مشکل از اصطلاح سایه انداختن استفاده می شود. بنابراین در صورتی که با هریک از این موارد مواجه شدید در زمان مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با مراکز تعمیرات می توانید بگویید که پرینتر شما سایه می اندازد. پس از آن ارائه کمی توضیحات بیشتر راجع به حالت سایه انداختن نیز می تواند دید بهتری از مشکل پرینتر به تکنسین های تعمیرات بدهد.

راه های رفع مشکل سایه انداختن پرینتر

  • تمیز کردن دستگاه برای رفع مشکل سایه انداختن چاپگر

همانطور که پیش تر اشاره کردیم کثیف بودن بخش های مختلف دستگاه از جمله کارتریج و فوم رول آن، غلتک پرینتر یا کمربند انتقال از دلایل اصلی سایه انداختن پرینتر است. مهم ترین بخشی که می تواند باعث بروز این مشکل شود درام است، بنابراین در اولین اقدام برای رفع سایه انداختن در پرینتر باید به سراغ درام بروید. بدین منظور می توانید به شیوه زیر عمل کنید:

  1. ابتدا درب پرینتر را باز کنید تا بتوانید به بخش های درونی آن دسترسی داشته باشید.
  2. پس از آن تمامی برگه های درون سینی کاغذ را خارج کنید.
  3. حال یک دستمال تمیز و بدون پرز تهیه کنید.
  4. با استفاده از این دستمال تمامی بخش های داخلی پرینتر، از جمله شیشه آن را با دقت تمیز کنید.
  5. در ادامه نوبت به کارتریج می رسد. کارتریج را از محل خود خارج کرده و و در صورت مشاهده هرگونه کثیفی یا نشتی، آن را نیز تمیز کنید. بهتر است برای تمیز کردن کارتریج از الکل استفاده کنید.
  6. تمیز کردن فوم رول کارتریج را نیز فراموش نکنید.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: آموزش نصب پرینتر در مک

  • تمیز کردن سایر بخش ها برای از بین بردن سایه انداختن چاپگر

پس از تمیز کردن کارتریج در صورتی که مشکل سایه انداختن پرینتر هنوز پابرجا بود باید به سراغ غلتک و درام پرینتر رفته و این قسمت ها را نیز تمیز کنید. برای تمیز کردن این بخش ها نیز بهتر است از یک دستمال تمیز و بدون پرز استفاده کرده و تمامی آلودگی های روی غلتک و درام را تمیز کنید. توجه داشته باشید که گاهی اوقات وجود تونر روی درام یا کمربند انتقال نیز می تواند موجب سایه انداختن در پرینتر شود. بنابراین لازم است که نسبت به تمیز کردن جوهرهای ریخته شده روی غلتک و درام نیز حساس باشید.

  • تعویض کارتریج

کیفیت پایین کارتریج نیز یکی دیگر از مواردی است که می تواند باعث سایه انداختن چاپگر شود. بنابراین در صورتی که کارتریج تمام یا خراب شده یا اینکه احساس می کنید کیفیت لازم را ندارد، با تعویض آن می توانید مشکل سایه انداختن پرینتر را برطرف نمایید.

  • تعویض سایر قطعات برای رفع ایراد سایه انداختن چاپگر

چنانچه پس از انجام تمامی مراحل گفته شده در بالا، مشکل سایه انداختن پرینتر هنوز هم پابرجا بود در آخرین قدم باید به سراغ قطعاتی بروید که در فرآیند چاپ تاثیر دارند. گاهی اوقات پیش می آید که کاربر از سایه انداختن در پرینتر شکایت می کند و تکنسین با باز کردن و بررسی دستگاه متوجه ایراد در قطعاتی نظیر درام، یونیت درام، غلتک، کمربند انتقال، یونیت فیوز پرینتر و مواردی از این دست می شود. برخی از این قطعات به صورت مستقیم در فرآیند چاپ دخیل هستند حال آنکه برخی دیگر دخالت غیرمستقیم در آن دارند. به هر صورت ایراد در این قطعات نیز می تواند منجر به بروز ایراد و سایه انداختن در اسناد خروجی دستگاه شود. برای رفع این مشکل لازم است که تکنسین ابتدا دستگاه را بررسی کرده و در صورت وجود خرابی، این قطعات را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض نماید. حتی گاهی ممکن است کیفیت پایین کاغذ مورد استفاده نیز باعث سایه انداختن چاپگر شود. در چنین مواردی با تعویض مواد مصرفی بی کیفیت با انواعی که کیفیت مطلوبی دارند مشکل دستگاه نیز برطرف شده و کاربر می تواند اسناد خود را با کیفیت بالا چاپ نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هفده + بیست =