اشتراک گذاری

روش های پیدا کردن آدرس IP پرینتر

پیدا کردن آدرس IP پرینتر به معنی پیدا کردن و شناسایی درست پرینتر در میان انبوهی از دستگاه های متصل به شبکه است. این آدرس IP به شما در نصب و راه اندازی پرینتر در شبکه و یا رفع مشکل آن کمک می کند. برای یافتن آدرس IP پرینتر، چند روش در اختیار شما قرار دارد که می توانید با توجه به شرایط از یکی از آنها استفاده کنید. البته در پرینترهایی که دارای نمایشگر و منوی های پیشرفته هستند، یکی از ساده ترین راه های دسترسی به آدرس IP پرینتر، رجوع به منوی تنظیمات در پرینتر است. اما اگر پرینتر شما دارای نمایشگر نیست، نگران نباشید، زیرا 3 روش دیگر برای پیدا کردن آی پی پرینتر در سیستم عامل وجود دارد.

پیدا کردن آدرس IP پرینتر در سیستم عامل

شما می توانید به چند روش در سیستم عامل ویندوز نسبت به پیدا کردن آدرس IP پرینتر اقدام کنید. برای یافتن آی پی پرینتر، کافیست به تنظیمات ویندوز مراجعه کنید و یا با استفاده از یک دستور ساده در CMD به آی پی چاپگر خود دسترسی پیدا کنید. در سیستم عامل مک اوس هم می توانید به پنجره تنظیمات رجوع کنیم. در این بخش با راهنمای تصویری به بیان مراحل این چند روش می پردازیم.

دستیابی به آدرس IP پرینتر در ویندوز 10

 • برای پیدا کردن آدرس IP پرینتر، ابتدا به کنترل پنل بروید. کافیست در استارت منو عبارت Control Panel را تایپ کنید و گزینه مشابه را انتخاب و اجرا کنید. 
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • در این مرحله، بر روی Devices and Printers کلیک کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • بر روی پرینتر مورد نظر خود کلیک راست کنید وProperties را انتخاب کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • حالا تب Web Services را انتخاب کنید. در پایین صفحه در مقابل IP address، قادر به پیدا کردن آدرس IP پرینتر هستید. ممکن است در برخی از پرینترها در تب Port به آی پی پرینتر دسترسی پیدا می کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر

یافتن آدرس آی پی پرینتر در سیستم عامل مک

 • وارد پنجره System Preferences شوید. برای دسترسی به این پنجره برروی نشان اپل کلیک کنید و System Preferences را انتخاب کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • حالا بر روی Printers and Scanners کلیک کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • پرینتر مورد نظر خود را انتخاب کنید. آی پی آدرس در صفحه مقابل نمایش داده می شود.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: آموزش وصل کردن موبایل به پرینتر

دسترسی به آی پی پرینتر با Command Prompt یا CMD

 • در منوی استارت در ویندوز، عبارت CMD را تایپ کنید.

پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • حالا در پنجره CMD، دستور ipconfig را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • آدرس IPv4 را پیدا کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر
 • حالا در ادامه دستور Ping را تایپ کنید و درادامه آدرس IPv4 را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید. برای مثال:

Ping 192.168.1.1

 • پس از اتمام نتایج، دستور arp -a را تایپ کرده و enter را بزنید. با این کار تمام آدرس آی پی های دینامیک نمایش داده می شوند. آدرس خود را در میان آنها پیدا کنید.
پیدا کردن آدرس IP پرینتر

گاهی اوقات مشکلات شبکه ای رخ می دهد که لازم است برای تعمیر پرینتر خود در مواجهه با آن ها، ابتدا آی پی را بیابیم. به این ترتیب لازم است از این مراحل استفاده کنیم.

یافتن آدرس IP پرینتر در مودم روتر

روش دیگر یافتن آدرس IP پرینتر ، یافتن این آدرس در منوی تنظیمات روتر است. ابتدا تنظیمات روتر را باز کنید . برای این کار، در مرورگر سیستم با وارد کردن آدرس 192.168.1.1 در بخش Address bar، باید در مرحله بعدی نام کاربری و پسورد روتر مورد نظر را وارد کرد. ممکن است این آی پی آدرس برای برخی مودم ها متفاوت باشد. معمولاً در پشت مودم به این آی پی آدرس دسترسی پیدا می کنید.

به این ترتیب شما وارد قسمت مدیریت روتر خود خواهید شد. با ورود به این بخش، جدول DHCP Client یا Client List را جست و جو کنید. این موارد در بخش Local Network قابل دسترسی هستند. با باز کردن این جدول یا لیست مورد نظر، می توانید نام پرینتر خود را یافته و روی آن کلیک کنید. به این ترتیب می توانید از این طریق آدرس آی پی پرینتر خود را بیابید. پیدا کردن آدرس IP پرینتر از این طریق نیز بسیار کاربردی است.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

12 + 10 =