اشتراک گذاری

چرا پرینترم کم رنگ چاپ می کند؟

کم رنگ چاپ کردن پرینتر، یکی از مشکلاتی است که اغلب کاربران حداقل برای یک یا چند بار ممکن است با آن مواجه شوند. این مشکل دلایل متعددی دارد که امروز قصد داریم به آنها بپردازیم. بنابراین اگر از کاربرانی هستید که با خود می پرسید چرا پرینترم کم رنگ چاپ می کند؟ تا آخر ما را همراهی کنید. یکی از دلایل رایج کم رنگ بودن چاپ، خرابی کارتریج یا خالی بودن آن است اما همیشه فقط کارتریج، اصلی ترین دلیل کاهش کیفیت چاپ نیست.

گاهی بهم ریختگی تنظیمات و ایراد در سایر بخش های پرینتر نیز می تواند چنین مشکلی را ایجاد کند. توجه داشته باشید که کم رنگ بودن چاپ همیشه یک مشکل جدی نیست و با انجام برخی اقدامات اولیه و ابتدایی می توان مشکل را برطرف کرد. تعداد مواردی که افت کیفیت چاپ، تعمیرات پر هزینه ای را برای پرینتر به همراه داشته بسیار کم بوده است. در ادامه مهمترین دلایل این مشکل را بررسی می کنیم.

چرا پرینترم کم رنگ چاپ می کند؟

دلایل کم رنگ چاپ کردن پرینتر

همانطور که گفتیم این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اولین دلیل این مسئله که می توان آن را رایج ترین دلیل کم رنگ شدن چاپ دانست، اتمام تونر یا جوهر کارتریج است. چنانچه میزان تونر و جوهر در کارتریج به پایین ترین حد خود برسد، شما با کم رنگ چاپ کردن پرینتر مواجه خواهید شد. از دیگر دلایل کم رنگ شدن پرینت، خرابی و یا کثیف بودن درام است.

درام قطعه اصلی انتقال دهنده تونر به کاغذ است. از این نظر اگر این قطعه خراب شده یا سطح آن کثیف باشد، شاهد کم رنگ شدن یا تار شدن صفحات پرینت گرفته شده خواهید بود. کثیفی و آلودگی وایپر بلید و مگنت نیز در کم رنگ شدن پرینت تأثیرگذار هستند. یکی از دلایل دیگر این مشکل، جنس و نوع کاغذ است. کاغذ مرطوب و یا کاغذهای غیر استاندارد، رنگ و تونر را به طرز مناسبی به خود جذب نمی کنند. همین موضوع می تواند باعث افت کیفیت رنگ صفحات چاپ شده باشد.

کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج

گاهی پس از شارژ کارتریج همچنان پرینت های کم رنگی را از دستگاه دریافت می کنید. در این شرایط علت اصلی چه چیزی می تواند باشد؟ به طور کلی دلایل زیر از جمله مهمترین دلایل بروز این مشکل پس از شارژ کارتریج است.

  • احتمال اول این است که جنس تونر یا جوهر به کار رفته برای شارژ کارتریج مناسب و مرغوب نبوده است. مواد نامرغوب و تاریخ گذشته علاوه بر چاپ بی کیفیت، تأثیر نامطلوبی نیز بر روی دستگاه دارند.
  • دلیل دوم کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج می تواند به درام یا غلطک سبز رنگ روی کارتریج مربوط باشد. اگر درام کیفیت خود را از دست داده باشد یا سطح آن آلوده باشد، چاپی کم رنگ را از پرینتر دریافت می کنید.
  • در درون کارتریج قطعه‌ی تیغه ای شکل به نام بلید یا داکتر بلید (Dr Blade) وجود دارد. اگر این قطعه به طرز مناسبی در جای خود قرار نگرفته باشد، تونر به خوبی به سطح درام انتقال نمی یابد و ممکن است چاپی تار یا بی کیفیت داشته باشید.
  • فعال بودن تنظیمات مربوط به صرفه جویی تونر در درایو دستگاه نیز باعث کم رنگ شدن چاپ می شود. برخی از پرینترها قابلیت این را دارند که با فعال کردن گزینه Economy Mode، میزان تونر کمتری مصرف کنند.

رفع مشکل کم رنگ چاپ کردن پرینتر

برای رفع مشکل پرینتر خود بهترین و منطقی ترین کار این است که دستگاه را به تعمیرکاران مجاز و باتجربه نشان دهید تا با عیب یابی صحیح و اصولی، علت را شناسایی کرده و مشکل آن را برطرف نمایند. با این حال در اولین قدم برای رفع مشکل کم رنگ چاپ کردن پرینتر به تنظیمات درایور رفته و گزینه های مربوط به رنگ و روشنایی را بررسی کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشود، ابتدا کاغذهای دیگری را در دستگاه قرار داده و سپس میزان تونر و جوهر در کارتریج را نیز اندازه گیری کنید. درصورت خالی بودن کارتریج، خرابی درام پرینتر، بلید و سایر قسمت های پرینتر می توانید به مرکز تعمیرات پرینتر زیراکس مراجعه کنید.

نمایندگی تعمیر پرینتر زیراکس

کاربران پرینترهای زیراکس، سرویس های تخصصی از جمله شارژ کارتریج، تعمیر مین برد پرینتر، تعویض درام، تعمیر داکتر بلید، تعمیر یونیت لیزر، تعمیر کارتریج و غیره را از نمایندگی تعمیر پرینتر زیراکس بخواهند. این مرکز با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته، تکنسین های باتجربه و بهره مندی از قطعات و لوازم جانبی اصلی، باکیفیت ترین خدمات را به مشتریان ارائه می نماید. لازم به ذکر است، نمایندگی تعمیر پرینتر زیراکس از دو دهه تجربه در زمینه تعمیر انواع ماشین های اداری برخوردار است و به خوبی با نیازها و خدمات مورد نیاز کاربران آشنایی دارد.