اشتراک گذاری

چرا بدنه ی پروژکتور بیش از حد داغ می شود؟

داغ شدن بیش از حد پروژکتور ، تقریبا در تمامی مدل های این دستگاه مشاهده می شود. بسیاری از کاربران گزارش می دهند که پروژکتور پس از چند ساعت روشن ماندن، داغ شده و خاموش می شود. در ادامه این مقاله، دلایل داغ شدن پروژکتور را بررسی کرده ایم. البته راهکارهای رفع این مشکل را نیز به شما معرفی می کنیم تا نگرانی کمتری از این بابت داشته باشید. برای دریافت خدمات تخصصی هم کافی است با نمایندگی زیراکس در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

داغ شدن بیش از حد پروژکتور

دلایل مشکل داغ شدن بیش از حد پروژکتور

به طور کلی پروژکتورها اگر چند ساعت به صورت مداوم کار کنند، داغ شده و به دنبال آن، خاموش می شوند. افزایش حرارت بدنه پروژکتور مسئله ای رایج است که تولید کنندگان در تلاشند آن را از بین ببرند. این مشکل دلایل مختلفی دارد. بیش از هر چیز، عدم وجود تهویه مناسب، موجب داغ شدن بیش از حد پروژکتور می شود. وقتی هوا در اطراف دستگاه جریان نداشته باشد، قطعات بیش از حد داغ شده و دستگاه دچار مشکل می شود. ورود ولتاژهای غیر استاندارد به دستگاه هم دمای قطعات را افزایش می دهد. همچنین اگر فیلترهای پروژکتور به موقع تعویض نشوند، فشار مضاعف به اجزای آن وارد شده و پروژکتور به شکل غیر عادی، داغ می شود. در نهایت سوختن لامپ هم دلیل دیگر افزایش دمای ویدئو پروژکتور زیراکس و دیگر برندهاست.

راهکارهایی برای کنترل دمای پروژکتور

انتخاب محل مناسب برای نصب ویدئو پروژکتور

برای جلوگیری از داغ شدن پروژکتور و رفع این مشکل، ضروری است که دستگاه را در محل مناسب و استاندارد نصب کنید. بسیار مهم است که ویدئو پروژکتور از چهار جهت در معرض هوای آزاد باشد. به هیچ عنوان نباید پروژکتور را پشت به دیوار نصب کنید. بدین ترتیب طولی نمی کشد که سیستم داخلی پروژکتور شما کارایی خود را از دست می دهد. بهتر است دستگاه را در جایگاه مخصوص و در ارتفاع مناسب نصب کنید تا هوای آزاد در اطراف آن به خوبی جریان داشته باشد.

کنترل ولتاژ برق برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد پروژکتور

برق ورودی به ویدئو پروژکتور باید استاندارد باشد؛ در غیر این صورت باعث افزایش ناگهانی دما شده و خطر سوختن دستگاه را به دنبال دارد. برای جلوگیری از صدماتی که از طریق نوسانات برق به پروژکتور وارد می شود، ضروری است که از یک محافظ خوب و با کیفیت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: علت تار بودن تصویر پروژکتور زیراکس چیست؟

پاکسازی و تعویض فیلترهای پروژکتور

برای رفع مشکل داغ شدن پروژکتور، باید فیلترهای این دستگاه را در زمان مناسب تعویض کنید. فیلترهای ویدئو پروژکتور به مرور زمان گرد و خاک گرفته و مسدود می شوند. در این شرایط هوا به قطعات نمی رسد و در نتیجه، دمای آنها افزایش پیدا می کند. به یاد داشته باشید که تدام دمای بالا می تواند منجر به سوختن قطعات پروژکتور و از کار افتادن دستگاه شود؛ پس از فیلترها غافل نشده و آنها را در زمان مناسب، تعویض نمایید.

تعویض لامپ ویدئو پروژکتور برای رفع مشکل داغ شدن بیش از حد پروژکتور

یکی از مهم ترین دلایل داغ شدن پروژکتور، سوختن لامپ است. در حال حاضر ویدئو پروژکتورها به لامپ های سنتی در کنار موتور سبک (light engine) مجهز شده اند. این لامپ ها هنگام فعالیت خود، حرارتی تولید کنند که حتی به درجه حرارت ۲۰۰-۳۰۰ سانتی گراد هم می رسد. فن ویدئو پروژکتور تنها قادر است حرارت متعادل پروژکتور را دفع کند. وقتی حرارت قطعات به شکل غیر عادی بالا می رود، فن نهایت توان خود را به کار گرفته و پس از چند دقیقه، دستگاه خاموش می شود. تکرار این وضعیت، باعث ضعیف شدن و نهایتا سوختن لامپ دستگاه می شود. اگر لامپ پیش از سوختن تعویض شود، دمای پروژکتور نیز کنترل می شود.

تعمیر و تعویض فن پروژکتور

در نهایت آخرین راهکار برای رفع مشکل داغ شدن بیش از حد پروژکتور، تعمیر و تعویض فن است. اگر فن درست کار نکند، دمای دستگاه و قطعات آن نیز کنترل نمی شود. دقت کنید که برای عیب یابی فن و ترمیم یا تعویض آن باید حتما از تکنسین های مجرب تعمیرات پروژکتور کمک بگیرید.