اشتراک گذاری

دلیل روشن نشدن ویدئو پروژکتور چیست؟

در برخی مواقع کاربران ویدئو پروژکتور های مختلف با مشکلاتی در این دستگاه مواجه می شوند که دلیل آن را به درستی نمی دانند. روشن نشدن ویدئو پروژکتور یکی از ایراد های رایجی است که در اکثر مدل های این دستگاه ها مشاهده شده و کاربران را به دردسر می اندازد. در بسیاری از موارد شاید آن ها دلیل روشن نشدن پروژکتور را ندانند و از این رو فکر کنند که دستگاه سوخته و دیگر کار نمی کند.

اما موارد متعددی را می توان به عنوان دلیل روشن نشدن ویدئو پروژکتور در نظر گرفت. گاهی ایراد جزئی است و می توان به راحتی آن را برطرف کرد و گاهی نیز ممکن است به تعمیرات تخصصی این دستگاه ها در یک مرکز تعمیراتی ویدئو پروژکتور نیاز باشد. اگر به دنبال یک مرکز مسلط به تعمیر ویدئو پروژکتور باشید، مرکز سخت افزار ایران می تواند در این زمینه خدمات حرفه ای مورد نیاز را ارائه دهد.

حالت های مختلف مشکل روشن نشدن ویدئو پروژکتور

زمانی که می گوییم دستگاه روشن نمی شود، این مشکل می تواند در حالت های مختلفی مشاهده شود. برخی مواقع کلا هیچ علامتی در ویدئو پروژکتور مشاهده نمی شود و دستگاه کاملا خاموش است. گاهی ارور ها و پیغام هایی در آن ظاهر شده که نشان از بروز یک مشکل در دستگاه دارد. این حالت نیز ویدئو پروژکتور مورد نظر را بلا استفاده خواهد کرد و باید سریعا مشکل ایجاد شده در آن تشخیص داده شود و برطرف گردد.

نمایش پیغام No signal، چشمک زدن چراغ اخطار دستگاه، خاموش شدن لامپ پروژکتور، خاموش شدن ناگهانی ویدئو پروژکتور در حین کار و بعد از دقایقی روشن بودن دستگاه، نمایش تصویر با هاله صورتی رنگ، نمایش پیغام No Supported و نمایش نامتوازن و ذوزنقه ای شکل تصویر، از حالت های مختلف عدم نمایش تصویر در ویدئو پروژکتور است. به این ترتیب می توان گفت خاموشی کامل دستگاه یا عدم نمایش تصویر و همچنین نمایش نادرست تصویر همگی زیر دسته مشکل روشن نشدن ویدئو پروژکتور هستند.

چرا ویدئو پروژکتور زیراکس روشن نمی شود؟

به صورت کلی دلایل متعددی را می توان به عنوان دلیل اصلی روشن نشدن ویدئو پروژکتور مورد نظر در نظر گرفت. ابتدا لیستی از این دلایل را در زیر دسته بندی می کنیم و در ادامه هر یک از آن ها را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم. همچنین بر اساس دلیل روشن نشدن پروژکتور، راه حل رفع آن نیز تعیین می شود.

  • روشن نشدن دستگاه به دلیل بروز مشکل در برد پاور آن
  • اختلال در دستگاه و چشمک زدن چراغ چشمک زن هشدار دستگاه
  • بروز مشکل در مین برد ویدئو پروژکتور
  • روشن نشدن با نمایان شدن ارور No Signal
  • قفل بودن پنل دستگاه
  • روشن نشدن به دلیل تنظیمات اشتباه
  • خرابی و بروز مشکل در سوئیچ های دستگاه
  • آسیب دیدن بخش لامبلاست
  • خرابی و سوختن کابل برق دستگاه
  • خرابی و سوختن چرخ رنگ ویدئو پروژکتور
تعمیر ویدئو پروژکتور

بروز مشکل در برد پاور ویدئو پروژکتور

یکی از قطعات سخت افزاری بسیار مهم در دستگاه های پروژکتور، برد پاور است. این قطعه به شدت در معرض نوسانات جریان برق قرار دارد و می تواند دچار مشکل و خرابی شود. معمولا خرابی برد پاور و در نهایت حتی سوختن این قطعه می تواند عامل اصلی روشن نشدن ویدئو پروژکتور باشد.

اگر با فشار دادن دکمه روشن شدن دستگاه هیچ واکنشی در آن مشاهده نشد، این احتمال وجود دارد که با خرابی برد پاور مواجه باشید. در این صورت تنها کاری که باید انجام داد، مراجعه به یک مرکز تعمیراتی معتبر برای عیب یابی دقیق و تعمیر ویدئو پروژکتور است.

روشن نشدن پروژکتور به دلیل خرابی مین برد

مورد مهم دیگر در روشن نشدن پروژکتور، خرابی مین برد است. این قطعه به یک باره از کار نمی افتد و معمولا به تدریج کارایی خود را از دست می دهد. زمانی که کیفیت تصویر کم می شود و خصوصا زمانی که ویدئو پروژکتور به صورت ناگهانی در حین کار کردن خاموش می شود، می توان گفت که احتمالا مین برد آن رو به خرابی و از کار افتادن می رود. در نتیجه بهتر است اگر این نشانه ها را مشاهده کردید، خصوصا زمانی که دستگاه به صورت ناگهانی خاموش می شود، در اسرع وقت برای تعمیرات تخصصی و رفع مشکل ایجاد شده به تعمیرکار مجرب مراجعه کرد.


نمایش پیغام No Signal

حالت دیگر روشن نشدن ویدئو پروژکتور حالتی است که دستگاه روشن می شود اما تصویری ارائه نمی دهد و این حالت با پیغام No Signal ظاهر می شود. در این صورت حالت های مختلفی را باید در نظر گرفت. مهم ترین نکته اتصال درست کابل ها و عدم بروز قطعی و مشکل در کابل های دستگاه است.

علاوه بر این اطمینان یافتن از وصل بودن درست دستگاه به منبع برق نیز باید در نظر گرفته شود. پوشش لنز نیز باید حتما از روی ویدئو پروژکتور برداشته شده باشد. اتصال کابل ها باید بر اساس دفترچه راهنمای آن باشد و وصل شدن جا به جای آن ها می تواند دلیل نمایش این پیغام و روشن نشدن پروژکتور باشد. در نهایت تنظیمات به هم ریخته در قسمت منوی دستگاه می تواند دلیل نمایش این پیغام باشد. تنظیمات مربوط به سیگنال ورودی ویدئو باید حتما روی یکی از حالت های RGB یا YCbCr/YPbPR قرار داشته باشد.


پنل قفل شده ویدئو پروژکتور زیراکس

در برخی موارد یک نکته جزئی می تواند دلیل روشن نشدن ویدئو پروژکتور زیراکس باشد. اگر پنل دستگاه قفل باشد، همین امر می تواند دلیل خاموشی پروژکتور و روشن نشدن آن باشد. این امر باز هم متوجه تنظیمات دستگاه است. این تنظیمات اگر روی حالتی باشد که صرفا روشن شدن ویدئو پروژکتور از طریق ریموت صورت بگیرد، دیگر دکمه های روی پنل قفل شده و کار نمی کند و همین امر می تواند عامل روشن نشدن آن شود. در این صورت بهتر است مطابق دفترچه راهنمای آن، تنظیمات ویدئو پروژکتور مورد نظر را تغییر دهید.


تنظیمات اشتباه منبع تصویر

بخش دیگر تنظیمات ویدئو پروژکتور که می تواند روی عدم نمایش تصویر توسط دستگاه تاثیر بگذارد، عدم تنظیمات درست منبع تصویر ورودی آن است. در واقع به دلیل تنظیمات اشتباه، دستگاه نمی تواند منبع اصلی تصویر را شناسایی کند و همین می تواند موجب روشن نشدن ویدئو پروژکتور شود. در این خصوص باید دید که نحوه نمایش تصویر و اتصال دستگاه از چه طریقی است و منبع را روی همان حالت قرار داد.


چشمک زدن چراغ قرمز هشدار ویدئو پروژکتور

در برخی مواقع روشن نشدن پروژکتور با چشمک زدن چراغ هشدار همراه است. معمولا زمانی که این چراغ روشن شده و چشمک می زند، به شما می گوید که لامپ دستگاه دچار مشکل شده است. معمولا داغ شدن ویدئو پروژکتور به دلیل استفاده زیاد می تواند این اختلال را موجب شود. در نتیجه شاید با خاموش کردن و خنک شدن دستگاه، مشکل روشن نشدن ویدئو پروژکتور مورد نظر برطرف شده و دستگاه مجددا روشن شود.

برای تسریع در روند خنک شدن دستگاه و بهبود عملکرد لامپ های ویدئو پروژکتور، می توان فیلتر های هوای آن را پاک سازی کرد. در نهایت اگر هیچ چیز نتواند مشکل ایجاد شده را برطرف کند، این احتمال وجود دارد که لامپ پروژکتور دچار مشکلات جدی تری شده باشد. برای مثال سیم پیچ های آن دچار مشکل شده باشد. بنابراین باید از یک مرکز تعمیرات تخصصی پروژکتور در این زمینه کمک بگیرید و مشکل را به صورت حرفه ای تر برطرف کنید.