اشتراک گذاری

تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس

تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس و دیگر برندها در شرایطی انجام می شود که دستگاه خود به خود خاموش شود. البته این اتفاق گاهی عادی است؛ وقتی دمای پروژکتور بالاتر از حد مجاز می رود، دستگاه خاموش می شود تا قطعات آسیب نبینند. برد پاور در تمامی دستگاه های الکترونیکی وجود دارد و مسئول تامین انرژی دیگر قطعات و اجزای دستگاه است. در  ویدئوپروژکتور هم این برد پاور یا برد تغذیه است که برق را به انرژی مورد نیاز و مجاز برای سایر بخش ها تبدیل می کند. خرابی این بخش، مشکلاتی را در روند کاری دستگاه و به ویژه روشن و خاموش شدن آن ایجاد می کند. بنابراین تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس، چنین مشکلاتی را برطرف می کند. در ادامه، علائم خرابی برد پاور و عملکرد آن را بررسی می کنیم. همچنین نکاتی را در مورد نحوه تعمیر برد پاور ویدئو پروژکتور xerox به شما ارائه می دهیم تا با جزئیات ترمیم یا تعویض این قطعه آشنا شوید.

تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس

هزینه تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس

هزینه تعمیر برد تغذیه پروژکتور زیراکس یا هر برند دیگری، بستگی به شدت خرابی و میزان آسیب دیدگی این قطعه دارد. در صورتی که شدت خرابی زیاد نباشد و مسئله با تعویض چند آی سی یا مقاومت حل شود، لازم نیست هزینه زیادی بابت ترمیم برد پاور بپردازید. مگر این که قیمت قطعات جدید بالا باشد که چنین حالتی به ندرت پیش می آید.

اما گاهی امکان تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس وجود ندارد. یعنی برد به طور کامل سوخته یا به اندازه ای آسیب دیده است که عملا نمی توان آن را ترمیم کرد. در این صورت، نیاز به تعویض برد پاور است و هزینه نهایی بستگی به قیمت برد جدید دارد. کارشناسان تعمیر پروژکتور در نمایندگی زیراکس مرکز سخت افزار ایران، برد پاور را عیب یابی کرده و هزینه ترمیم آن را به صورت تقریبی به شما اعلام می کنند.

بیشتر بخوانید: دلیل تار بودن تصویر پروژکتور زیراکس

عملکرد برد پاور در ویدئوپروژکتور

پیش از اقدام برای تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس، بد نیست اطلاعاتی در مورد نحوه کار این قطعه داشته باشید. برد پاور در تمام دستگاه های الکترونیکی، ولتاژ برق شهری را به ولتاژ استاندارد قطعات تبدیل می کند. در ویدئو پروژکتور، برد پاور ولتاژ ac را به dc تبدیل می کند تا قطعات آسیب نبینند. با ورود برق ۲۲۰ولت به ورودی برد پاور، قطعه ای به نام پل دیود، عمل یکسو سازی را انجام می دهد. سپس خازن صافی، ریپل را از بین برده و نهایتا، یک ولتاژ dc کاملا ثابت در خروجی ظاهر می شود.

در ادامه، ولتاژ dc تولید شده که حدود ۳۰۰ ولت است، وارد ترانزیستورهای FET سوئیچینگ می شود و این بخش، توسط یک مدار کنترل با سرعت خیلی بالا به حالت خاموش و روشن در می آید. در نتیجه تمامی این مراحل، یک پالس مربعی با فرکانس بالا تولید می شود و این پالس، وارد سیم پیچ اولیه ترانس سوئیچینگ می گردد. پس از القا، ولتاژی در سیم پیچ ثانویه ترانس به وجود می آید و بعد از یکسوسازی و فیلتر شدن، به منظور تغذیه قسمت های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد.

نشانه خرابی برد پاور پروژکتور

برای این که بدانید دقیقا چه موقع باید اقدام به تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس کنید، باید با نشانه ها و علائم خرابی این قطعه آشنا باشید. مهم ترین نشانه خرابی برد پاور، روشن نشدن ویدئو پروژکتور یا خاموش شدن آن است. اگر برد پاور درست کار نکند، برق وارد دستگاه نشده و مشخصا، پروژکتور روشن نمی شود. ضعیف شدن نور لامپ و یا از کار افتادن آن هم در بیشتر موارد، نشان  دهنده خرابی برد پاور است.

معمولا در مراحل ابتدایی آسیب دیدگی این قطعه، لامپ ضعیف شده و عملکرد بسیار ضعیفی را ارائه می دهد. از کار افتادن فن پروژکتور نیز نشانه دیگری از وجود اشکال در برد پاور است. بهتر است در صورت مشاهده هریک از این علائم، با واحد تعمیر پروژکتور زیراکس در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا همکاران ما، خدمات مورد نیاز را به شما ارائه دهند.

تعویض برد پاور پروژکتور زیراکس

اگرچه تعمیر برد پاور پروژکتور زیراکس در اولویت همکاران ماست، گاهی این قطعه غیر قابل ترمیم است. درواقع گاهی شدت خرابی برد پاور به اندازه ای است که نمی توان آن را ترمیم کرد. در این شرایط، راهی جز تعویض برد پاور پروژکتور زیراکس وجود ندارد. تیم تعمیرات پروژکتور xerox، برای تعویض برد پاور، از قطعه اصل و اورجینال استفاده می کنند. لذا می توانید مطمئن باشید که برد پاور جدید، بهترین عملکرد را در دستگاه داشته و دچار مشکل نخواهد شد.