اشتراک گذاری

علت چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی چیست؟

 یکی از رایج ترین مشکلاتی که کاربران با آن رو به رو می شوند، مشکل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی می باشد. دستگاه های کپی صرف نظر از نوع برندشان از قطعات نسبتا همسانی تشکیل شده اند و کارکرد مشابهی را عرضه می دارند. می توان گفت در تمامی دستگاه های کپی احتمال پیدایش ایراد چروک شدن کاغذ وجود دارد.

ادامه پیدا کردن مشکل چروکی صفحات کاغذ در دستگاه کپی نشان دهنده ی وجود اختلالاتی در یکی از بخش های دستگاه و یا در نوع کاغذ مصرفی است. زمانی این مشکل حادتر می شود که در کلیه ی سری های چاپ، شاهد جمع شدن شدن کاغذ در دستگاه کپی باشیم. این موضوع نمی تواند بی دلیل رخ دهد. عوامل زیادی در ایجاد صفحات خروجی چروک خورده از دستگاه کپی تاثیرگذار است. در ادامه به بررسی علل ایجاد این مشکل و راهکارهای رفع آن می پردازیم.

چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی

علل ایجاد مشکل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی

هیچ عامل واحدی برای پیدایش صفحات خروجی چروک خورده از دستگاه کپی وجود ندارد، اما مسلما استهلاک و فرسودگی قطعات داخلی همچون غلطک ها، سینی های کاغذ و مجموعه ی فیوزینگ دستگاه می تواند مسبب هر مشکلی از جمله چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی شوند. در این راستا سایز کاغذ وارد شده به کپی هم امر مهمی است.

دقت کنید که همواره از کاغذهای استاندارد استفاده کنید. البته علاوه بر ابعاد کاغذ، ضخامت آن نیز حائز اهمیت است که باید کاملا با نوع دستگاه کپی مورد استفاده هماهنگ باشد. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر مشکل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی می توان به رطوبت و دمای محیط اشاره کرد. رطوبت بالا موجب انعطاف بیش از حد کاغذ شده و آن را چروک خواهد کرد.

رفع مشکل چروکی صفحات کاغذ در دستگاه کپی

گاهی می توان با چند راهکار ابتدایی معضل صفحات خروجی چروک خورده از دستگاه کپی را از بین برد. توجه داشته باشید که به هنگام بروز اختلال چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی، پس از آزمایش راهکارهای ساده ی این بخش، از وارد کردن مداوم کاغذ خودداری کرده و از هرگونه دستکاری سیستم بپرهیزید. زیرا با این کار ممکن است شدت خرابی دستگاه گسترش یابد. نمایندگی رسمی زیراکس مرکزی تخصصی است که با استفاده از دانش به روز کارشناسان خود قادر به رفع کلیه ی اختلالات دستگاه های کپی زیراکس می باشد.

  • در مرحله ی اول از قرار دادن درست برگه در دستگاه اطمینان حاصل کنید.
  • ابعاد و ضخامت کاغذ وارد شده به دستگاه کپی را متناسب با توان دستگاه انتخاب نمایید.
  • کیفیت برگه را بررسی کنید. بی کیفیت بودن کاغذ مورد استفاده از عواملی است که منجر به چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی می شود.
  • کاغذ های موجود در دستگاه را برگردانید (پشت و رو کنید).
  • کاغذ های موجود در دستگاه کپی را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا شاهد کارکرد صحیح بخش ورودی کاغذ دستگاه باشید.

تعمیر دستگاه کپی زیراکس در محل

دستگاه های کپی از تجهیزات اداری پرکاربرد در هر سازمانی هستند. بالا رفتن حجم کار به پر رنگ شدن اهمیت تعمیرات این دستگاه ها می افزاید. بدون شک جابه جایی دستگاه های کپی سنگین وزن به مراکز تعمیراتی، خود عامل دردسرساز است که ریسک بروز مشکلات جدی تر را در دستگاه کپی معیوب ایجاد می نماید. از این رو نمایندگی زیراکس جهت تعمیر و سرویس انواع دستگاه های کپی این برند به ارائه ی خدمات سرویس در محل می پردازد.

از طریق چنین سرویس های ویژه ای کاربر قادر به تعمیر دستگاه کپی در محل خود بوده و دیگر نیازی به جا به جایی سیستم نیست. تعویض درام، شارژ کارتریج، تعمیر یونیت دستگاه کپی، تعویض بلید و تعمیر برد از جمله تعمیراتی می باشند که به صورت سرویس در محل در نمایندگی رسمی زیراکس قابل دریافت هستند.