اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی خط می اندازد؟

از جمله مشکلاتی که در دستگاه فتوکپی مشاهده می شود، خط انداختن دستگاه کپی می باشد. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که پس از بیرون آمدن کاغذ متوجه خطوطی روی آن شده باشید. این امر کیفیت چاپ را به شدت پایین آورده و در برخی مواقع حتی سند چاپ شده را غیر قابل خواندن می کند. این مشکل در نگاه اول برای شما بسیار آزاردهنده است و ممکن است حتی عصبی شوید و از خود بپرسید علت خط انداختن فتوکپی چیست؟ قبل از هرچیز ما به شما توصیه می کنیم اصلاً نگران و مضطرب نشوید.

این مشکل در اغلب دستگاه ها وجود دارد و یک امر شایع محسوب می شود. برای مشکل خط انداختن کپی زیراکس دلایل مختلفی بیان شده که مرکز سخت افزار ایران در این مطلب مهمترین دلایل آن را برای شما آماده کرده است. با مطالعه این مطلب احتمالاً بتوانید مشکل را برطرف کنید اما درصورتی که موفق به این کار نشدید و احساس می کنید ایراد دستگاه جدی است، می توانید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرد و توصیه های لازم را در خصوص رفع مشکل مربوطه دریافت کنید.

خط انداختن دستگاه کپی

دلایل خط انداختن دستگاه کپی زیراکس

خط انداختن می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اول از همه باید بدانید در فرآیند چاپ و کپی قطعاتی مانند درام دستگاه کپی، کارتریج و غلطک و شیشه تأثیر گذار هستند. بنابراین، خط انداختن دستگاه کپی می تواند به دلیل خرابی یا وجود مشکل در یکی از این قطعات باشد. چنانچه درام، کارتریج یا غلطک ایراد داشته باشد رفع آن کمی دشوارتر خواهد بود. وجود خط و خش بر روی درام یا غلطک می تواند بر روی کاغذ منتقل شده و چاپ بی کیفیتی را برای شما رقم بزند. البته همیشه مشکل از دستگاه نبوده و گاهی اوقات سندی که برای کپی آماده شده است مشکل دارد.

وجود سنجاق، منگنه و یا چروک صفحات باعث ایجاد خطوط تیره و مشکی بر روی کاغذ می شود. بنابراین قبل از هرچیز باید سند مربوطه را چک کنید. همچنین کثیف بودن شیشه اسکنر دستگاه کپی و وجود لکه یا شیء روی آن، باعث خط انداختن دستگاه کپی می شود. یکی دیگر از عواملی که باعث خط انداختن و در برخی مواقع تیرگی چاپ می شود، وجود گرد و خاک یا اضافات تونر در دستگاه است. معمولاً پس از گذشت مدتی از کارکرد دستگاه، اضافات تونر که در دستگاه باقی مانده بیشتر شده و در فرآیند چاپ تأثیر می گذارد. برای رفع مشکلات فوق باید راهکارهای مختلفی را به کار ببرید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

شیوه های رفع مشکل خط انداختن دستگاه کپی

برای رفع مشکل دستگاه ابتدا باید ریشه مشکل شناسایی شود و متناسب با آن جهت رفع مشکل اقدام مناسب صورت گیرد. در اینجا ابتدا برخی اقدامات ابتدایی و اولیه آورده می شود سپس به تعمیرات مورد نیاز دستگاه کپی پرداخته خواهد شد.

پاک کردن تونر دستگاه کپی

زمانی که کارتریج ایراد داشته باشد، تونر به داخل دستگاه ریخته و با آلوده کردن شیشه منجر به ایجاد خطوطی در کاغذ می شود. برای رفع این مشکل، باید لکه های تونر را از سطح شیشه تمیز کنید. با استفاده از یک دستمال نرم، تمامی لکه ها و خط و خش های روی شیشه را پاک کنید. در این کار احتیاط کنید چراکه هر اقدام اشتباهی می تواند به شیشه آسیب رسانده و مشکلات بدتری را برایتان به وجود آورد. برای جلوگیری از آلوده شدن شیشه، همواره سعی کنید پس از شارژ کردن کارتریج، اطراف آن را تمیز نمایید.

تمیز کردن شیشه دستگاه کپی

تمیز بودن شیشه تأثیر بسیار زیادی بر کیفیت کپی دارد. چنانچه لکه یا چیزی غیر از سند مورد نظر روی شیشه باشد تصویر آن بر روی کاغذ به صورت نقاط و خطوط سیاه نمایان می شود. بنابراین بهتر است جهت برخورداری از یک کپی واضح و باکیفیت همواره شیشه را تمیز کنید. در خصوص تمیز کردن شیشه باید دقت کنید که به هیچ عنوان از شوینده های بی کیفیت یا دارای مواد آسیب زننده استفاده نکنید. برای این کار از شیشه پاک کن غیر ساینده یا تمیز کننده لنز عینک می توانید بهره ببرید. همچنین هیچگاه مایع پاک کننده را مستقیم به شیشه نپاشید چراکه ممکن است به داخل دستگاه نفوذ کرده و مشکلات دیگری در آن ایجاد کند.

تمیز کردن اسلایدشو

اسلاید شو قطعه ای است که اجزای داخلی دستگاه کپی را تمیز می کند. گاهی این قطعه آلوده شده و نه تنها نمی تواند به پاکیزگی سطح داخلی دستگاه کمک کند بلکه باعث خط انداختن دستگاه کپی شارپ نیز می شود. برای رفع این مشکل باید نسبت به تمیز کردن آن اقدام کرد.

تعمیر و تعویض قطعات دستگاه کپی

درصورتی که هیچکدام از راهکارهای فوق در رفع مشکل خط انداختن دستگاه کپی مؤثر نباشد باید برخی از قطعات مرتبط با این مشکل را تعمیر و یا تعویض کرد. کارتریج دستگاه کپی، درام و غلطک از قطعاتی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند. البته تعمیر و تعویض این قطعات کار شما نبوده و باید یک متخصص باتجربه آن را انجام دهد. در نمایندگی تعمیرات کپی زیراکس، پس از عیب یابی، درصورت نیاز، قطعات تعویض یا تعمیر می گردند.

نمایندگی تعمیر دستگاه کپی زیراکس

نمایندگی تعمیر فتوکپی زیراکس مجموعه ای فعال در زمینه تعمیر انواع دستگاه کپی زیراکس می باشد. این مجموعه همچنین سرویس های دوره ای مرتبط با دستگاه کپی را ارائه می دهد. دو ویژگی «تکنسین ماهر» و «تجهیزات پیشرفته» در کنار بهره گیری از «قطعات فابریک» سبب گشته تا نمایندگی زیراکس مفتخر به دریافت گواهینامه کیفیت خدمات گردد.

تلاش این مجموعه، رفع نیازها و مشکلات کاربران در کمترین زمان و بهترین کیفیت ممکن است. تعمیر برد دستگاه کپی، تعمیر بلید، تعمیر یونیت فیوزینگ، تعویض درام، رفع مشکل گیرکردن کاغذ، تعمیر کاغذکش دستگاه و ده ها فعالیت دیگر از خدمات تخصصی این نمایندگی می باشد. برای آشنایی بیشتر با خدمات نمایندگی زیراکس می توانید با ما تماس بگیرد.