اشتراک گذاری

تخلیه سطل آشغال کارتریج

تخلیه سطل آشغال کارتریج یکی از فاکتورهای مهمی است که به شما کمک می کند، یک چاپ تمیز و باکیفیت داشته باشید. چنانچه کارتریج پرینتر و دستگاه کپی پر شود، کیفیت چاپ تحت تاثیر قرار گرفته و یک سری خطوط افقی پر رنگ روی برگه های چاپ شده دیده می شود. بنابراین ضروری است که به تمیز کردن این قطعه توجه ویژه ای داشته باشید. در این مقاله قصد داریم که نحوه تخلیه سطل آشغال و همچنین تمیز کارتریج را مورد بررسی قرار دهیم.

تخلیه سطل آشغال کارتریج

چرا به تخلیه سطل آشغال کارتریج نیاز داریم؟

کارتریج دارای مخزنی است که تونر درون آن ریخته می شود و برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن مخزن دیگری نیز در کارتریج تعبیه شده است که ضایعات تونر داخل آن ریخته می شود. زمانی که ظرفیت این مخزن پر می شود، کیفیت چاپ را پائین آورده و خطوطی افقی روی برگه های چاپ شده دیده می شود. گاهی نیز تونر به بیرون از کارتریج می ریزد و ایجاد آلودگی می کند.

در این حالت باید نسبت به تخلیه سطل آشغال کارتریج اقدام شود. خالی کردن سطل آشغال نیاز به مهارت دارد و بهتر است که در صورت عدم اطلاع از انجام آن، این کار را به عهده یک فرد متخصص بگذارید.

اگر میخواهید بدانید کد های خطای دستگاه کپی زیراکس به چه معناست کلیک کنید.

نحوه تخلیه سطل آشغال کارتریج در پرینتر و دستگاه کپی

برای خالی کردن سطل آشغال اول باید دو شاخه چاپگر و یا دستگاه کپی را از برق بکشید. بعد درپوش قسمت جلویی وسیله را باز کنید. در این بخش دو دکمه به رنگ سبز دیده می شود که با فشردن آنها قفل جعبه باز می شود. پس از باز شدن قفل می توانید جعبه را بیرون بیاورید. حال درب روی جعبه را باز کنید و ضایعات داخل آن را دور بریزید. با این کار به راحتی موفق می شوید که تخلیه سطل آشغال را انجام دهید. برای تعویض کارتریج کپی زیراکس پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه کنید.

مراحل تمیز کردن کارتریج

علاوه بر تخلیه سطل آشغال کارتریج برای این که بتوانید، کیفیت چاپ را به روزهای اول خرید دستگاه برگردانید، لازم است که خود کارتیج را نیز تمیز کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

  • مرحله اول: بیرون آوردن کارتریج

قبل از هر کاری دستگاه خود را از برق بکشید، سپس کارتریج را بیرون بیاورید. برای این کار لازم است که قاب پرینتر را جدا کرده و بعد کارتریج را خارج کنید. اگر دیدید که نمی توانید کارتریج را به راحتی و بدون صدمه رساندن به دستگاه خارج کنید، بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید.

  • مرحله دوم: بیرون آوردن گیره مخصوص

در این مرحله باید گیره ای را که در قسمت بالای سینی کاغذ وجود دارد، به طرف بیرون بکشید. این کار باعث می شود که بتوانید کارتریج ها را ببینید. اکنون همه کارتریج ها را یکی یکی به سمت پایین فشار دهید، تا به راحتی خارج شوند.

  • مرحله سوم: تمیز کردن کارتریج

حالا نوبت تمیز کردن کارتریج ها است. برای این کار بهتر است که از یک دستمال کاغذی استفاده کنید. ابتدا کمی الکل روی دستمال بریزید و بعد به کمک آن کارتریج را پاک کنید. این کار را آن قدر ادامه دهید که تمام جوهرهای انباشته شده روی قسمت خارجی کارتریج تمیز شود.

  • مرحله چهارم: تمیز کردن هد پرینتر

برای پاک کردن هد پرینتر توصیه می شود که از گوش پاک کن استفاده کنید. ابتدا گوش پاک کن را با آب یا آب مقطر مرطوب کنید و سپس به آرامی روی هد بکشید، تا کاملا تمیز شود.

  • مرحله پنجم: خشک کردن کارتریج

بعد از اینکه کار تمیز کردن به اتمام رسید، باید کارتریج را با یک دستمال تمیز خشک کنید. بعد آن را چند دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید، تا رطوبت روی کارتریج خشک شود. قبل از اطمینان از خشک شدن کارتریج آن را داخل پرینتر قرار ندهید، چون ممکن است به دستگاه صدمه وارد کند.

  • مرحله ششم: اقدامات نهایی

اکنون زمان آن رسیده که کارتریج را سر جایش بگذارید. سپس دستگاه را روشن کنید و برای مطمئن شدن از کیفیت چاپ دستگاه را تست کنید.

سرویس پرینتر و دستگاه کپی

به طور کلی سرویس به موقع دستگاه کپی و پرینتر عمر مفید دستگاه را افزایش می دهد. از این رو توصیه می شود که هر چند وقت یک بار از خدمات تعمیر دستگاه کپی و تعمیر پرینتر استفاده کنید. این خدمات شامل تخلیه سطل آشغال کارتریج و سایر سرویس ها می شود. یکی از خدمات این مجموعه ارائه خدمات سرویس و تعمیر در محل است؛ بنابراین نیازی به جابجائی وسایل خود نخواهید داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

5 + یک =